Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-05

Czy można zakwestionować wycenę nieruchomości sporządzoną przez rzeczoznawcę majątkowego

Burmistrz zlecił wykonanie operatu szacunkowego dotyczącego jednej z nieruchomości na potrzeby aktualizacji opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Użytkownik wieczysty po zapoznaniu się z operatem sporządzonym przez rzeczoznawcę nie zgadza się jednak z wyceną. Czy organ lub użytkownik wieczysty są uprawnieni, by podważać wycenę nieruchomości i analizować operat?

Zagadnienie wyceny nieruchomości reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.). Przede wszystkim chodzi o art. 7 u.g.n., który stanowi, że jeżeli istnieje potrzeba określenia wartości nieruchomości, wartość tę określają rzeczoznawcy majątkowi. Jednocześnie ustawa nadaje rzeczoznawcy majątkowemu status biegłego: w myśl bowiem art. 240 ust. 2 u.g.n., ilekroć w przepisach odrębnych ustaw jest mowa o czynnościach wykonywanych przez biegłych lub inne osoby posiadające uprawnienia do szacowania nieruchomości, należy przez to rozumieć, że czynności te mogą wykonywać wyłącznie rzeczoznawcy majątkowi, o których mowa w u.g.n.

Nie tylko przy publicznych

W art. 149 u.g.n. ustawodawca stwierdza, że przepisy ustawy dotyczące wyceny nieruchomości stosuje się do wszystkich nieruchomości, bez względu na ich rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także na podmiot własności i cel wyceny, z wyłączeniem określania wartości nieruchomości w związku z realizacją ustawy o scalaniu i wymianie gruntów. Przy czym inne przepisy mogą określać, że wycena nieruchomości jest dokonywana na podstawie innej niż wynikająca z przepisów u.g.n. Jako przykład można tu wskazać wartość bankowo-hipoteczną (E. Bończak-Kucharczyk, „Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz”, Warszawa 2014, s. 93.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00