W jakim terminie należy wypłacać premie regulaminowe
Firma chce wprowadzić premie regulaminowe. Czy mogą one być wypłacane np. 20. dnia następnego miesiąca po ich ustaleniu?
Firma chce wprowadzić premie regulaminowe. Czy mogą one być wypłacane np. 20. dnia następnego miesiąca po ich ustaleniu?
Wypłacamy pracownikom normalne wynagrodzenie i dodatki za nadgodziny 10. dnia następnego miesiąca, natomiast wynagrodzenie zasadnicze i premie regulaminowe ostatniego dnia miesiąca, za który przysługują. Zdarza się, że pracownicy otrzymują premie zaliczkowo (część kwoty jest wypłacana w miesiącu, za który premia przysługuje, a część w następnym miesiącu). Jak w takim przypadku obliczyć wynagrodzenie
Podstawę wymiaru odszkodowania, jakie przysługuje pracodawcy z tytułu bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia, oblicza się na zasadach określonych dla ekwiwalentu urlopowego. Tym samym regulaminowe premie miesięczne i kwartalne wchodzą w skład powyższego odszkodowania (wyrok Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2012 r., II PK 273/11).
Dyrektor gminnego ośrodka pomocy społecznej zamierza przyznawać pracownikom premie uznaniowe. W tym celu chce stworzyć regulamin premiowania, w którym ma zostać określona wysokość premii i warunki ich przyznawania. Czy premia z określonymi w regulaminie warunkami przyznawania i wypłacania będzie jeszcze premią uznaniową czy już regulaminową - pyta Czytelnik z Przemyśla.
Pracownikom naszej firmy przysługują na podstawie umowy o pracę premie kwartalne. Wypłacamy je w ciągu 2 miesięcy od zakończenia danego kwartału. Ponadto w regulaminie premiowania jest zapis, zgodnie z którym pracownik ma prawo do tej premii, jeżeli w chwili jej wypłaty pozostawał w zatrudnieniu. Z końcem stycznia 2015 r. na mocy porozumienia stron zakończyliśmy współpracę z jednym z pracowników. Poinformowaliśmy
Regulamin wynagradzania w zakładzie pracy spółki przewiduje wypłatę premii uznaniowych dla pracowników. Czy w związku z tym mamy prawny nakaz przyznania i wypłaty każdemu pracownikowi premii uznaniowej?
Urlop bezpłatny jest okresem usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. W aspekcie ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego urlop bezpłatny powinien być traktowany jak nieobecność spowodowana chorobą, urlopem macierzyńskim, okresem pobierania zasiłku opiekuńczego itp. W przypadku wystąpienia urlopu bezpłatnego w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, wynagrodzenie
Przy ustalaniu wysokości świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego w podstawie wymiaru zasiłku, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, uwzględnia się także niektóre składniki wynagrodzenia, takie jak premie, nagrody i inne dodatki. O konieczności wliczenia tych składników do podstawy wymiaru zasiłku oraz sposobie ich uzupełniania decydują przepisy płacowe obowiązujące w zakładzie pracy.
Dochodzenie wypłaty roszczenia pracownika przed sądem pracy może dotyczyć jedynie premii regulaminowej. W odróżnieniu bowiem od premii uznaniowej warunki uzyskania premii regulaminowej są ściśle określone w przepisach wewnętrznych.
Świadczenie ma charakter uznaniowy tylko wtedy, gdy regulamin wynagradzania nie określa warunków przyznania świadczenia albo gdy warunki przyznania świadczenia są określone w sposób na tyle ogólny, że uniemożliwiają kontrolę ich spełnienia. Premia uznaniowa lub nagroda pieniężna jest świadczeniem czysto uznaniowym. Skoro przyznanie oraz ustalenie jej wysokości pozostaje wyłącznie w gestii pracodawcy
Nasz zakład pracy przeżywa poważne trudności ekonomiczne. Obowiązujący w naszej spółce regulamin wynagradzania gwarantuje pracownikom bardzo wysokie świadczenia w postaci premii regulaminowych i nagród uznaniowych. Czy istnieje w takiej sytuacji możliwość czasowego zawieszenia stosowania tego regulaminu? W jaki sposób można to zrobić?