Wskaźnik: Wynagrodzenia młodocianych w 2025 r.
W związku z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce na południu i zachodzie Polski we wrześniu 2024 r., pracownicy zyskali dodatkowe uprawnienia pracownicze, takie jak np. prawo do dodatkowych dni urlopu na żądanie czy 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Poszkodowani w wyniku powodzi pracodawcy mogą natomiast liczyć na wsparcie finansowe z budżetu państwa, np. w formie dofinansowania do
Chcielibyśmy jako firma produkcyjna zatrudnić na okres wakacji osobę mającą ukończone 15 lat do lekkich prac biurowych. Z dostępnych w internecie artykułów wynika, że istnieje taka możliwość - po akceptacji inspektora pracy wykazu prac lekkich. Jednak dzwoniąc do PIP uzyskaliśmy odpowiedź, że do 16 r.ż. nie możemy zatrudnić młodocianego ponieważ nie prowadzimy żadnej działalności wymienionej w art.
Chciałabym zatrudnić pracownika młodocianego w wieku 17 lat na umowę zlecenie bądź umowę o pracę w lokalu gastronomicznym, w którym oprócz jedzenia sprzedawany jest również alkohol. Czy mogę zatrudnić taką osobę na umowę zlecenie bądź umowę o pracę? Mam pewne wątpliwości, gdyż w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 czerwca 2023 r. gastronomia wykazana została jako prace wzbronione dla młodocianych.
Jak prawidłowo obliczać podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku w przypadku pracownika młodocianego, jeżeli młodociany w każdym miesiącu ma zwolnienie, a podstawa zmienia się co kwartał? Czy należy podwyższać wynagrodzenie do minimalnej z bieżącego miesiąca?
Młodocianemu, który uczęszcza do szkoły, trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych. Dotyczy to zarówno ferii zimowych, jak i letnich. Jeżeli pracownik młodociany nie nabył prawa do urlopu wypoczynkowego, pracodawca może, na jego wniosek, udzielić mu takiego urlopu zaliczkowo. Nie ma jednak takiego obowiązku. Zależy to od dobrej woli pracodawcy.
Podpisujemy umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z uczniem/młodocianym, który skończył 8-letnią szkołę podstawową i ma aktualnie 14 lat (ur. 15.08.2009). Nauka zawodu trwa 3 lata. Po zdaniu egzaminu i zakończeniu nauki będzie miał lat 17. Czy w tych okolicznościach będziemy mogli z nim zawrzeć nową umowę skoro będzie niepełnoletni?
Czy jako datę zdania egzaminu zawodowego przyjmuje się datę ogłoszenia wyników egzaminu, czyli wydania dyplomu zawodowego? W przypadku wniosku pracodawcy o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika dostarczono kopię dyplomu zawodowego potwierdzającego zdanie egzaminu zawodowego przez młodocianego pracownika zatrudnionego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem (spółka z ograniczoną
Pytanie dotyczy pracowników młodocianych zatrudnionych na umowę o pracę przy wykonywaniu prac lekkich w kontekście ustalenia kwoty wolnej od potrąceń. Pracownicy młodociani mają swoje normy czasu pracy określone w KP, które nie odnoszą się stricte do wymiaru etatu. Jak w takim wypadku poprawnie ustalić kwotę wolną od potraceń, która określana jest w stosunku do wymiaru etatu? Czy można przyjąć założenie
Mamy rozbieżne informacje odnośnie wynagrodzenia osoby młodocianej. Podawane są kwoty brutto, jednak brak kwoty netto do wypłaty. Jakie są kwoty netto do wypłaty od 1 września br. dla ucznia od 1. do 3. roku nauki?
Kalendarium wydarzeń wrzesień 2023 r.
Od 1 września 2023 r. wzrosło wynagrodzenie pracowników młodocianych w okresie nauki zawodu. Wzrosło także wynagrodzenie młodocianych odbywających przyuczenie do wykonywania określonych prac.
30 września 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie zawierające wykaz prac wzbronionych i warunkowo dozwolonych nieletnim pracownikom. A od 1 września zmieni się stawka płacy dla tych osób
Kalendarium wydarzeń lipiec–sierpień 2023 r.
Otrzymane dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników, stanowi przychód z działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
PROBLEM Pytanie dotyczy umowy o wykonywanie prac lekkich z pracownikiem młodocianym. Czy rozwiązując umowę o pracę (w związku z osiągnięciem pełnoletności), mamy do czynienia z ogólnymi zasadami dotyczącymi wypłaty ekwiwalentu lub porozumienia co do wykorzystania urlopu w trakcie trwania kolejnej umowy? Czy też rekomenduje się wypłatę ekwiwalentu ze względu na inne warunki, na których urlop przysługuje