Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - cz. 2
W wyniku ustalania cen „nierynkowych” za wzajemne świadczenia między przedsiębiorcami powiązanymi, możliwe jest przerzucanie dochodów do kraju z efektywnie niższym opodatkowaniem. Polski fiskus, podobnie jak administracje podatkowe innych krajów, próbuje zabezpieczyć się przed transferem zysków za granicę, np. przez wprowadzenie obowiązku sporządzania odpowiedniej dokumentacji do celów podatkowych.
Jak powinna wyglądać dokumentacja transakcji między podmiotami powiązanymi? Jakie są konsekwencje jej braku? Jakie metody szacowania dochodu mogą stosować organy skarbowe?
Na jakich podatnikach ciąży obowiązek sporządzenia szczególnej dokumentacji podatkowej? Jakie są konsekwencje niewykonania tego obowiązku? Jakie informacje muszą wynikać z dokumentacji zgromadzonej przez podatnika?
Jak zmienił się termin przechowywania dokumentacji księgowej i podatkowej po nowelizacji przepisów ordynacji podatkowej?
Jak opodatkowane są przychody z tytułu usług doradczych, badania rynku uzyskiwane w Polsce przez osoby mające siedzibę lub zarząd za granicą? Jak zmienia się opodatkowanie, gdy między Polską a państwem siedziby spółki, która wykonuje usługę niematerialną na rzecz spółki w Polsce, została zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Zakład pracy jest zazwyczaj płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Ciąży na nim obowiązek obliczania i pobierania od pracowników podatku, wpłacania go we właściwym terminie urzędowi skarbowemu, a ponadto sporządzania stosownej dokumentacji podatkowej. Terminowa i bezbłędna realizacja tych obowiązków uprawnia płatnika do wynagrodzenia. Ich niedopełnienie z kolei grozi koniecznością zapłaty
Prowadzę działalność gospodarczą. Podczas przeprowadzki do nowej siedziby firmy zagubiłem księgi podatkowe mojej firmy za rok 2001. O tym fakcie dowiedziałem się od księgowej, która zajmowała się kompletowaniem dokumentacji do ZUS-u. Kogo powinienem powiadomić o zaistniałej sytuacji, aby uniknąć odpowiedzialności karnej?
Wobec transakcji o określonej wartości i z podmiotami, które ustawa podatkowa uznaje za powiązane, istnieje konieczność sporządzania i przedstawiania organom skarbowym dokumentacji podatkowych (art. 9a updop). Podatnicy „przyłapani” przez władze skarbowe na wykorzystywaniu swych powiązań w celu obniżenia lub ukrycia dochodów, jeśli nie przedstawią konkretnej dokumentacji w ciągu 7 dni od daty otrzymania
Od kilku lat organy podatkowe zwracają szczególną uwagę na transakcje podatników z podmiotami powiązanymi lub transakcje, w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Jeżeli podatnik nie przedstawi wymaganej - zgodnie z art.
W poprzedniej części szczegółowo przedstawiliśmy regulacje prawne dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej transakcji realizowanych między podmiotami powiązanymi. Celem rozwiązań prawnych w tym zakresie jest niewątpliwie ochrona interesu budżetu państwa przed sztucznym zaniżaniem dochodów przez te podmioty. Warto podkreślić, iż podatnicy są zobowiązani do przedstawienia dokumentacji