Data publikacji: 11.11.2003
Pracownicza dokumentacja podatkowa w firmie
Zakład pracy jest zazwyczaj płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Ciąży na nim obowiązek obliczania i pobierania od pracowników podatku, wpłacania go we właściwym terminie urzędowi skarbowemu, a ponadto sporządzania stosownej dokumentacji podatkowej. Terminowa i bezbłędna realizacja tych obowiązków uprawnia płatnika do wynagrodzenia. Ich niedopełnienie z kolei grozi koniecznością zapłaty bardzo wysokich kar pieniężnych.
Luiza Boczek, Paweł Tomczykowski
Stan prawny na 5 listopada 2003 r.
Opracowanie wskazuje, jak sporządzać deklaracje, informacje oraz zeznania w zgodzie z obowiązującymi przepisami, jak uniknąć błędów przy obliczaniu należnego podatku, jak najprościej i najszybciej rozliczyć się z urzędem skarbowym. Omówiono w nim także sposoby na uniknięcie kar przewidzianych w przepisach skarbowych.
Typowe błędy w dokumentach składanych przez zakłady pracy to: za wysoka lub za niska zaliczka pobrana na podatek, niewłaściwe dane, wstawienie danych w niewłaściwych rubrykach, pominięcie określonych pozycji w deklaracji, wadliwe zsumowanie kolumn, wypełnienie niewłaściwego formularza deklaracji, błędne obliczenie podatku z podanej podstawy opodatkowania.
W tym „Poradniku” omówione są sposoby ich uniknięcia oraz korekty w sytuacji, gdy już się pojawią. Znajdują się w nim również wzory niezbędnych i prawidłowo wypełnionych dokumentów.
Najczęściej podatek jest pobierany w formie zaliczek. Zakład pracy (którym, dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, mogą być: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) zatrudniający osoby fizyczne jest zobowiązany do obliczania i pobierania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek od pracowników, którzy uzyskują w nim przychody z następujących tytułów:
• stosunek służbowy,
• stosunek pracy,
• praca nakładcza,
• spółdzielczy stosunek pracy,
• zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy,