Poradnia z prawa pracy
Dzięki takiemu rozkładowi pracownicy wykonują pracę w określonych godzinach i dniach. Konieczne jest jednak dokonywanie od niego odstępstw, aby zapewnić zgodność z wymiarem czasu pracy w okresie rozliczeniowym
27 września 2023 r. wejdą w życie zmiany w zakresie czasu pracy członków korpusu służby cywilnej. Zmiany ustawy o służbie cywilnej przewidują wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy oraz wprowadzają możliwość stosowania nowych systemów czasu pracy. Rozwiązania te uelastycznią organizację czasu pracy urzędów i pozwolą lepiej dopasować ją do specyfiki realizowanych zadań.
Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy zyskali dodatkowe przerwy w pracy. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy przekroczy 9 godzin, ma prawo do dwóch 15-minutowych przerw, a jeśli jego praca wyniesie ponad 16 godzin na dobę – do trzech takich przerw. Nowe przepisy uregulowały również zasady wliczania czasu szkoleń do czasu pracy.
Pracodawcy będą mieli problem z tym, gdzie gromadzić dokumenty dotyczące elastycznej organizacji pracy. Ten sam dokument pasuje bowiem do dwóch rodzajów dokumentacji. Co wobec tego robić? Tłumaczy resort pracy, tyle że nie w przepisach, ale… w uzasadnieniu projektu nowelizacji
Jednym z najbardziej elastycznych systemów czasu pracy jest system równoważnego czasu pracy. Może on być stosowany gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. W systemie tym, co do zasady, dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony ponad 8 godzin, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Dłuższy dobowy czas pracy jest równoważony
System równoważnego czasu pracy jest jednym z systemów organizacji czasu pracy, który może być stosowany przez pracodawców. Polega on na wydłużaniu czasu pracy w danym dniu czy tygodniu, na rzecz skrócenia czasu pracy w innym dniu lub tygodniu, albo udzieleniu dni wolnych od pracy. System równoważnego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu.
Przez elastyczny czas pracy należy rozumieć wszelkie przewidziane prawem możliwości organizacji czasu pracy odbiegające od podstawowej normy czasu pracy. Takie możliwości daje w szczególności stosowanie przedłużonych okresów rozliczeniowych czy ruchomych godzin rozpoczynania pracy, system równoważnego czasu pracy, a także inne rozwiązania wynikające z przepisów, dzięki którym pracodawca zyskuje większą
Pracodawcy, u których na skutek rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 nastąpił spadek obrotów gospodarczych, mogą ograniczyć zatrudnianym pracownikom okresy dobowego i tygodniowego odpoczynku albo wprowadzić system równoważnego czasu pracy, w którym zostaną wydłużone godziny pracy do 12 godzin na dobę. Wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy wymaga zawarcia porozumienia między pracodawcą a
Kodeks pracy wyróżnia kilka systemów czasu pracy: podstawowy, równoważny, przerywany, zadaniowy, skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej, pracy w ruchu ciągłym. Systemy czasu pracy powinny być wprowadzone w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu, jeżeli w zakładzie nie ma regulaminu pracy lub układu zbiorowego.
Pracownik działu IT domaga się zastosowania wobec niego systemu zadaniowego czasu pracy. Naszym zdaniem nie wolno go zastosować, bo zakres prac tej osoby odpowiada pracy urzędnika, nie ma więc powodów by wykonywał je w trybie zadaniowym. Czy mamy rację?
Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.
Pracownik będzie pracował przy dozorze urządzeń w zakładzie produkcyjnym. Jak długi okres rozliczeniowy można zastosować w jego przypadku? Czy może to być 12 miesięcy?
Chcemy zmienić system czasu pracy na równoważny. Teraz pracownicy pracują w systemie podstawowym, w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Mają różne rozkłady dni pracy w tygodniu, gdyż firma działa przez 7 dni w tygodniu. Niektórzy pracownicy przez kilka tygodni pracują po 6 dni, a później mają skrócone tygodnie pracy. Czy w związku z tym możemy zmienić system czasu pracy w trakcie okresu rozliczeniowego
W 2019 r. żadne święto nie przypada w sobotę. Pracodawcy nie będą więc musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego z tego tytułu. W 2019 r. trzeba będzie zaplanować pracownikom 2008 godzin pracy.
Pracodawcy, chcąc pozyskać dobrych pracowników, mogą stosować pozafinansowe systemy motywacji, takie jak np. możliwość pracy w ramach elastycznych rozkładów czasu pracy. Pracownikom, którzy chcą łączyć życie rodzinne z pracą, można zaproponować np. wykonywanie pracy w ramach ruchomej organizacji czasu pracy lub indywidualny rozkład czasu pracy.