Artykuł
Jak wprowadzić stały rozkład w równoważnym systemie czasu pracy
Dzięki takiemu rozkładowi pracownicy wykonują pracę w określonych godzinach i dniach. Konieczne jest jednak dokonywanie od niego odstępstw, aby zapewnić zgodność z wymiarem czasu pracy w okresie rozliczeniowym
Istotą systemu równoważnego jest możliwość stosowania wydłużeń czasu pracy ponad osiem godzin na dobę w powiązaniu z większą liczbą dni wolnych od pracy lub krótszych dni pracy ustalanych w okresie rozliczeniowym w taki sposób, by zachować wymiar czasu pracy na przestrzeni okresu rozliczeniowego. Właśnie przez perspektywę związania wymiarem czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a nie w tygodniu, należy patrzeć na stałe dni wydłużeń i skróceń czasu pracy w tym systemie, czyli możliwości ustalenia faktycznie stałego rozkładu czasu pracy.
Równoważny system czasu pracy charakteryzuje się możliwością przedłużania dobowego czasu pracy pracownika powyżej ośmiu godzin. Wydłużenia dobowego czasu pracy muszą zostać zrekompensowane krótszą pracą w innych dniach lub dodatkowymi dniami wolnymi (tzw. dni wolne harmonogramowo) w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ustawodawca nie narzuca tutaj żadnego z tych rozwiązań, a zatem to od pracodawcy zależy, czy wybierze jedno z nich, czy też będzie stosował jednocześnie oba.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right