Sąd nie ogłosi upadłości firmy w trakcie jej restrukturyzacji
Fala niewypłacalności przedsiębiorców wywołuje w zarządach słuszne obawy co do ich odpowiedzialności za działania i zobowiązania spółki. Jednak, jak pokazuje praktyka, świadomość obowiązku zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości i dolegliwości z tym związanych jest niska
To mit, że oddłużyć można się tylko w ramach tzw. upadłości konsumenckiej. Z kolei półprawdą jest, że można to zrobić nie częściej niż raz na 10 lat. W myśl przepisów z instrumentów oddłużenia może skorzystać każdy, kto popadł w stan niewypłacalności – i konsument, i przedsiębiorca
Kiedy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące i wierzytelności, odpisane jako nieściągalne? Jak na możliwość ujęcia takich kosztów podatkowych wpływa upadłość zagranicznego dłużnika?
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok dotyczący przesłanki odpowiedzialności członka zarządu za długi osoby prawnej, polegającej na niezgłoszeniu wniosku o upadłość. Sąd wskazał, że członek zarządu może zwolnić się z odpowiedzialności, jeżeli wykaże m.in., że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające upadłości.
Obecnie niemal każda firma może znaleźć się w trudnej sytuacji, z postawieniem w stan upadłości włącznie. Zgodnie z art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (j.t. Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.) przedsiębiorca, który zaprzestał płacenia długów, będzie uznany za upadłego.
Organy podatkowe, które są wierzycielem upadłej podatniczki, nie mogą zaspokajać się poza kolejnością. Nie mogą zatem zarachować na poczet zaległości podatkowej powstałej przed upadłością nadwyżki VAT powstałej po upadłości - wyrok NSA (sygn. akt FSK 210/04).
Na każdym płatniku składek ubezpieczeniowych spoczywa wiele obowiązków związanych z przekazaniem imiennego raportu miesięcznego, deklaracji rozliczeniowej oraz odprowadzeniem składki do otwartego funduszu emerytalnego w ustawowo określonym terminie. Niewywiązanie się przez płatnika z nałożonych na niego obowiązków rodzi uprawnienia ZUS do zastosowania odpowiednich sankcji.
1 października 2003 r. wchodzi w życie nowa ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze. Problematyka skutków prawnych oraz postępowań związanych z niewypłacalnością przedsiębiorców jest szczególnie aktualna w obecnym stanie gospodarki, która cechuje się niskim poziomem obrotów, zwiększoną konkurencją i istnieniem tzw. zatorów płatniczych. Zjawiska te dotykają większości uczestników rynku. Ilość spraw
Jakie odszkodowanie przysługuje pracownikowi w razie skrócenia jego okresu wypowiedzenia?