Data publikacji: 23.09.2003
Nowe prawo upadłościowe i naprawcze
1 października 2003 r. wchodzi w życie nowa ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze. Problematyka skutków prawnych oraz postępowań związanych z niewypłacalnością przedsiębiorców jest szczególnie aktualna w obecnym stanie gospodarki, która cechuje się niskim poziomem obrotów, zwiększoną konkurencją i istnieniem tzw. zatorów płatniczych. Zjawiska te dotykają większości uczestników rynku. Ilość spraw upadłościowych w sądach stale wzrasta, ale rzeczywista liczba przedsiębiorców z różnych względów poważnie zagrożonych niewypłacalnością jest kilkakrotnie większa, mimo że postępowania upadłościowe i układowe w stosunku do nich nie zostały wszczęte m.in. ze względu na niezadowalające efekty takich postępowań w obecnym stanie prawnym i nieefektywność polskiego sądownictwa. Regulacje nowej ustawy mają zmienić tę sytuację.
Marcin Jakubaszek
Wojciech Langowski
Kancelaria Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy Spółka komandytowa
Katarzyna Langowska
Stan prawny na 15 września 2003 r.
Prawo upadłościowe i naprawcze kompleksowo reguluje zagadnienia związane z niewypłacalnością przedsiębiorców wszystkich kategorii. Na podstawie jego przepisów można przeprowadzić postępowanie upadłościowe zmierzające do likwidacji przedsiębiorstwa lub do zawarcia układu, a także postępowanie naprawcze, którego celem jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa dłużnika.
Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. nr 60, poz. 535) wejdzie w życie 1 października 2003 r., chociaż niektóre jej przepisy obowiązują już od 24 kwietnia 2003 r. w stosunku do podmiotów objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym. Ustawa ta zastępuje dwa akty prawne - rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (t.j.
Dz.U. z 1991 r. nr 118, poz. 512 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo o postępowaniu układowym (Dz.U. nr 93, poz. 836 z późn. zm.), a także wiele przepisów szczególnych zawartych w innych ustawach, które dotychczas regulowały tryb i skutki prawne postępowań sądowych prowadzonych w razie popadnięcia przedsiębiorców w stan niewypłacalności.