Zwrot kosztów usunięcia wad jest bez PIT, nadwyżka – z podatkiem
Świadczenie gwarancyjne, jako forma zabezpieczenia interesów nabywcy, stanowi czynność nierozerwalnie związaną z transakcją sprzedaży. Z uwagi na swój z natury nieodpłatny charakter, nie podlega opodatkowaniu VAT. Przy świadczeniach gwarancyjnych należy jednak odróżniać wykonywanie obowiązków przez samego gwaranta od czynności realizowanych na jego rzecz przez podmiot trzeci.
Warunkiem odliczenia VAT od dokonanych zakupów jest, aby towary lub usługi były wykorzystywane do działalności opodatkowanej. W praktyce często trudno ustalić, czy mamy do czynienia z zakupem do celów działalności czy do celów osobistych. Problem z odliczeniem VAT mają też podatnicy, którzy nie dysponują klasyczną fakturą. Nie zawsze jest jednak konieczna. Dlatego w publikacji omawiamy poszczególne
Uwarunkowania biznesowe wymagają od podatników prowadzenia różnych akcji promocyjnych, rabatowych, które nie zawsze można zidentyfikować jak rabat zmniejszający VAT. Podatnicy, udzielając rabatów, szczególnie gdy sprzedają towary poniżej ceny nabycia, powinni pamiętać, aby dobrze udokumentować strategię marketingową takiej akcji promocyjnej. Z prowadzoną działalnością nieodłącznie wiążą się zwroty
Prowadzę stolarnię i zajmuję się wykonywaniem mebli na zamówienie. W związku z uznanymi reklamacjami dokonuję zakupu części potrzebnych do naprawy produkowanych mebli. Czy zakupione części mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jeżeli tak, to w której kolumnie pkpir ująć zakup tych części? Czy mogę je ujmować tak jak pozostałe materiały potrzebne do wytwarzania mebli, w kolumnie 10 pkpir?
Czy wykonanie naprawy gwarancyjnej przez podmiot inny niż producent lub sprzedawca jest opodatkowane VAT? Czy import części zamiennych do sprowadzonego wcześniej urządzenia podlega opodatkowaniu tym podatkiem?
Od 3 marca 2011 r. uchybienie przez sprzedawców udzielających gwarancji wymogom sprawdzenia zgodności towaru z dokumentem gwarancyjnym nie będzie miało wpływu na ważność gwarancji i nie będzie pozbawiało kupującego uprawnień z niej wynikających. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej: ustawa).
Jakie są konsekwencje pobrania opłaty za przedłużenie gwarancji? Sprzedajemy sprzęt elektroniczny. W związku z tym udzielamy gwarancji przy sprzedaży, ale klient może też wykupić tzw. przedłużenie gwarancji. Jak tę opłatę opodatkować VAT? Czy wystawiamy odrębne faktury?
Rezerwy związane z udzielonymi gwarancjami i poręczeniami są tworzone wówczas, gdy prawdopodobieństwo możliwego obowiązku wywiązania się z tych gwarancji i poręczeń jest większe niż prawdopodobieństwo jego braku. Podstawą oceny prawdopodobieństwa możliwego obowiązku jest analiza przebiegu wywiązywania się podmiotu, któremu udzielono gwarancji lub poręczenia, z zobowiązań objętych gwarancją lub poręczeniem
Wykonanie naprawy gwarancyjnej przez gwaranta nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ czynność ta jest wykonywana bezpłatnie. Jeżeli natomiast gwarant zleca realizację naprawy gwarancyjnej podwykonawcy (autoryzowanemu serwisowi), wówczas czynność ta przybiera inny charakter i wzajemne rozliczenia podlegają VAT.
Istotą gwarancji jest jej nieodpłatny charakter. Oznacza to, że zarówno udzielenie gwarancji, jak i spełnienie świadczenia gwarancyjnego przez gwaranta następuje bez pobrania dodatkowej opłaty. Gwarant nie może również uzależnić wykonania przyjętego na siebie zobowiązania gwarancyjnego od jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego (brak odpłatności w naturze). Należność za świadczenie gwarancyjne jest natomiast
Czy zwrot wadliwego towaru sprzedawcy z terytorium UE, w celu jego naprawienia, stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towaru (WDT), a otrzymanie naprawionego towaru - wewnątrzwspólnotowe nabycie (WNT)? Czy nabycie części zamiennych od unijnego gwaranta w celu realizacji świadczenia gwarancyjnego na rzecz ostatecznego nabywcy powoduje obowiązek rozliczenia VAT z tytułu WNT?
Zdaniem fiskusa… Zdaniem sądu…