Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-11-08

Naprawy gwarancyjne - kiedy trzeba rozliczyć VAT

Wykonanie naprawy gwarancyjnej przez gwaranta nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ czynność ta jest wykonywana bezpłatnie. Jeżeli natomiast gwarant zleca realizację naprawy gwarancyjnej podwykonawcy (autoryzowanemu serwisowi), wówczas czynność ta przybiera inny charakter i wzajemne rozliczenia podlegają VAT.

Gwarancja najczęściej rozumiana jest jako bezpłatna naprawa towaru. Polega ona na tym, że podmiot zobowiązany do realizacji gwarancji (np. producent) w ściśle określonym czasie od nabycia towaru (np. dwa lata) zobowiązany jest do przeprowadzenia bezpłatnej naprawy, wymiany wadliwych części lub wymiany towaru na nowy. Obowiązek wykonywania napraw gwarancyjnych wynika wprost z przepisów Kodeksu cywilnego (art. 577 § 1 k.c.).

Do celów rozliczeń VAT zasadnicze znaczenie ma to, że gwarancja ma nieodpłatny charakter (opodatkowaniu VAT podlegają czynności odpłatne - art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Powinien on przejawiać się w tym, że zarówno udzielenie gwarancji, jak i spełnienie świadczenia gwarancyjnego przez gwaranta nie skutkuje pobraniem dodatkowych opłat. Najczęściej należność za świadczenie gwarancyjne od razu wkalkulowana jest w cenę nabytego towaru objętego gwarancją. Tym samym zapłata za świadczenie gwarancyjne następuje już na etapie sprzedaży produktu objętego gwarancją i nie występuje już na etapie wykonania przez gwaranta zobowiązania gwarancyjnego. Ewentualne opodatkowanie gwarancji na etapie jej realizacji prowadziłoby do niedozwolonego przez prawo ponownego opodatkowania tej samej czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00