Poszkodowany pacjent nie powinien ponosić kosztów procesu
Koszty sądowe, jakie musi ponieść pacjent, czasem nawet przewyższają kwoty zasądzone za błędy lekarskie
Spółka od niemal dwóch lat posiada należność od kontrahenta krajowego na kwotę 68 zł. W związku ze sporządzaniem sprawozdania finansowego za bieżący rok zamierzamy wyksięgować tę kwotę z rozrachunków jako nieściągalną. Powodem jest niska kwota należności oraz kompletny brak kontaktu z kontrahentem. Jak taką operację udokumentować i zaksięgować, by kwota ta była uznana za koszt uzyskania przychodów.
Nie warto żądać zbyt dużego zadośćuczynienia za wyciek danych. Koszty sądowe mogą przewyższyć uzyskaną kwotę, nawet gdy wygra się przed sądem
Przedsiębiorca, który przegrywa sprawę w sądzie, może uniknąć uiszczania wielotysięcznych kwot. Skoro bowiem nie mógł prowadzić działalności w pandemii, nie należy go pogrążać - tak uznał Sąd Apelacyjny w Lublinie
Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać największa od kilkunastu lat nowelizacja procedury cywilnej. Wpłynie ona także na procesy toczące się przed sądami pracy. Jedną z nowości - odnoszącą się tylko do sądów pracy - jest zmiana przewidująca możliwość dalszego nakazania zatrudniania pracownika na czas procesu po nieprawomocnym przywróceniu pracownika do pracy przez sąd pierwszej instancji. Wcześniej
W przypadku gdy pracodawca przegra sprawę z pracownikiem w sądzie pracy, będzie zobowiązany nie tylko do zapłaty dochodzonej przez niego należności, lecz także do zwrotu kosztów procesu.
Organizacjom pozarządowym trudno niekiedy przy wykonywaniu działalności statutowej uniknąć kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości. Wiążą się z tym wydatki będące np. kosztami zastępstwa prawnego, obsługi prawnej, koszty egzekucyjne itp. Niestety, nie wszystkie wydatki tego rodzaju można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów organizacji.
Wynagrodzenie dla adwokata reprezentującego pracownika w sporze z pracodawcą w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę stanowi stawka minimalna określona w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 24 lutego 2011 r., I PZP 6/10).
W zależności od tego, w jakiej roli występuje przedsiębiorca (dłużnika czy wierzyciela), różnie będzie kształtowała się możliwość zaliczenia poniesionych kosztów procesowych do kosztów uzyskania przychodów do celów podatku dochodowego.
Czy koszty procesu od sprawy przegranej są kosztami uzyskania przychodów? Czy takimi kosztami są odsetki naliczone od należności głównej? Sprawa dotyczy odszkodowania. Klient nie zgadzał się na zaniżone według niego odszkodowanie, wystąpił do sądu i sprawę wygrał. Wypłaciliśmy mu dodatkowe odszkodowanie.