comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-30
Koszty procesowe w kosztach uzyskania przychodu
W zależności od tego, w jakiej roli występuje przedsiębiorca (dłużnika czy wierzyciela), różnie będzie kształtowała się możliwość zaliczenia poniesionych kosztów procesowych do kosztów uzyskania przychodów do celów podatku dochodowego.
Niejednokrotnie zdarza się, że z powodu nieuregulowania należności przez odbiorców przedsiębiorcy brakuje środków finansowych na uiszczenie własnych zobowiązań. Sytuacje takie często zmuszają wierzycieli do występowania na drogę sądową w celu wyegzekwowania należności.
Do kosztów postępowania sądowego, mającego na celu odzyskanie należności lub przeciwnie - udowodnienie braku długów, należą:
1) wpis,
2) opłata kancelaryjna,
3) koszty zastępstwa procesowego,
4) inne koszty procesu.
Jeśli przedsiębiorca w toczącym się sporze sądowym występuje w charakterze pozwanego (mówiąc w uproszczeniu, jest dłużnikiem), to wymienione koszty procesu (i to zarówno poniesione przez niego, jak i zwrócone wierzycielowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd) nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodu, gdyż nie spełniają ogólnej normy zezwalającej zaliczyć poniesiony wydatek do takich kosztów.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Szkolenie
Książka