Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-30

Koszty procesowe w kosztach uzyskania przychodu

W zależności od tego, w jakiej roli występuje przedsiębiorca (dłużnika czy wierzyciela), różnie będzie kształtowała się możliwość zaliczenia poniesionych kosztów procesowych do kosztów uzyskania przychodów do celów podatku dochodowego.

Niejednokrotnie zdarza się, że z powodu nieuregulowania należności przez odbiorców przedsiębiorcy brakuje środków finansowych na uiszczenie własnych zobowiązań. Sytuacje takie często zmuszają wierzycieli do występowania na drogę sądową w celu wyegzekwowania należności.
Do kosztów postępowania sądowego, mającego na celu odzyskanie należności lub przeciwnie - udowodnienie braku długów, należą:
1) wpis,
2) opłata kancelaryjna,
3) koszty zastępstwa procesowego,
4) inne koszty procesu.
Jeśli przedsiębiorca w toczącym się sporze sądowym występuje w charakterze pozwanego (mówiąc w uproszczeniu, jest dłużnikiem), to wymienione koszty procesu (i to zarówno poniesione przez niego, jak i zwrócone wierzycielowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd) nie stanowią dla niego kosztów uzyskania przychodu, gdyż nie spełniają ogólnej normy zezwalającej zaliczyć poniesiony wydatek do takich kosztów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00