Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 dla organizacji pozarządowych
Klub sportowy jest stowarzyszeniem. Organizuje zgrupowanie poza miejscowością, w której ma siedzibę i w której prowadzi podstawową działalność statutową. Część zawodników dojedzie na zgrupowanie własnymi samochodami. Czy zwrot kosztów ich podróży - w tym opłaty za przejazd autostradą oraz za parkingi, z których korzystali zawodnicy w trakcie tej podróży - będzie zwolniony z podatku dochodowego?
Pracownica fundacji przebywała z córką na wczasach od 1 do 16 września. Córka pracownicy 12 września ukończyła 18 lat. Wyjazd był zorganizowany przez biuro podróży. Pracownica otrzymała dopłatę ze środków ZFŚS do wypoczynku małoletniego (w dacie wyjazdu) dziecka w wysokości 1100 zł. Jak rozliczyć tę dopłatę pod kątem podatkowym?
Jedną z form realizowania celów zawodowych przez organizacje pozarządowe może być prowadzenie zakładu aktywności zawodowej. Jeśli celem statutowym takiej organizacji jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, może ona - po spełnieniu określonych warunków - być organizatorem takiego zakładu.
Składki wnoszone na rzecz organizacji są często zasadniczym źródłem finansowania ich działalności. Po spełnieniu określonych warunków, dochód z tytułu składek najczęściej jest wolny od podatku dochodowego. W praktyce mogą jednak wystąpić różne sytuacje wpływające na brak możliwości skorzystania z tego zwolnienia.
Zmiany w fakturowaniu, które obowiązują od 1 stycznia 2013 r., dotyczą również organizacji. W praktyce stosowanie zmienionych przepisów wywołuje wiele wątpliwości.
Pojęcie "inwestycje" i zwrot "krótkoterminowe" w znaczeniu potocznym odbiera się jednoznacznie. Z inwestycjami kojarzy się poważne angażowanie środków pieniężnych w bliżej nieokreślone przedsięwzięcia - na krótszy lub dłuższy czas. Tymczasem termin utrzymywania inwestycji, podobnie jak definicje aktywów zaliczanych do inwestycji, określają przepisy ustawy o rachunkowości. W rachunkowości pojęcie inwestycji
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek. Podatnicy korzystający ze zwolnień przedmiotowych - czyli np. organizacje pozarządowe - mogą być zwolnieni z tego obowiązku. Wiąże się to jednak ze spełnieniem określonych warunków.
Organizacje pozarządowe muszą składać zeznanie roczne na formularzu CIT-8. Fakt korzystania z przedmiotowego zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych nie zwalnia ich z tego obowiązku. Przeciwnie - w zeznaniu rocznym organizacje wykazują wielkość dochodów zwolnionych, uzyskanych w danym roku podatkowym.
Fundacja uzyskuje dochody z darowizn i przeznacza je na cele statutowe wolne od podatku. Czy dochód fundacji przeznaczony na cele wolne od podatku może być lokowany na terminowych lokatach bankowych? Czy odsetki od takich lokat mogą również korzystać ze zwolnienia?
Zakup usług u zagranicznego kontrahenta może powodować obowiązek rozliczenia VAT również u organizacji, które korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Dotyczy to zasadniczo usług, których miejsce świadczenia jest w Polsce. Gdy organizacja korzysta ze zwolnienia, musi złożyć deklarację VAT-9M i zapłacić VAT. Nie straci jednak prawa do korzystania ze zwolnienia w stosunku do pozostałych czynności.
Korzystanie przez organizację ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów może okazać się finansowo niekorzystne - zwłaszcza gdy organizacja planuje dużą inwestycję, a po rezygnacji ze zwolnienia dokonywane zakupy będą związane ze sprzedażą opodatkowaną. Jednak sam fakt rejestracji do VAT nie zawsze oznacza prawo do pełnego odliczania VAT. Decyzja w tej sprawie powinna być tym bardziej przemyślana
Dotacje - opisane w poprzednim numerze "Poradnika" - to nie jedyny sposób zdobycia środków na finansowanie działalności organizacji non profit. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych w praktyce form wspierania działalności organizacji są darowizny. Z uwagi na możliwość odliczenia od dochodu darowizn na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego, uzyskane w ten sposób środki stanowią
W większości przypadków dochody organizacji non profit są zwolnione z podatku dochodowego, ponieważ organizacje przeznaczają je i wydatkują na cele działalności statutowej, wolnej od podatku. Wątpliwości budzi jednak kwestia, czy organizacja non profit, inwestując w papiery wartościowe, uzyska dochód zwolniony, czy musi od tego dochodu zapłacić podatek, a także, jak dochód ten ująć w księgach rachunkowych
Odpowiedzialność za właściwy pobór zaliczek na podatek od wynagrodzeń i innych należności ze stosunku pracy w trakcie roku podatkowego ponosi płatnik - czyli zakład pracy. W praktyce zasada ta stwarza sporo problemów.
Pracodawcy - czyli podmioty zatrudniające pracowników - mają prawo tworzyć, bez uzyskania uprzedniego zezwolenia, związki według swego uznania, a także przystępować do tych organizacji, z zastrzeżeniem stosowania się do ich statutów. Tak przewiduje art. 1 ustawy o organizacji pracodawców. Organizacje działające na podstawie tej ustawy mają prawo korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego. Co ważne
Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy jest organizowanie pracy w taki sposób, aby zapewniała ona pełne wykorzystanie czasu pracy i umożliwiała osiąganie należytej wydajności przez pracowników. W tym celu istotne jest dopasowanie organizacji czasu pracy do potrzeb i charakteru wykonywanych przez pracowników zadań.
Komitet Krajowego Standardu Rachunkowości opublikował projekt nowego krajowego standardu - KSR nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja".
Czy stowarzyszenie może skorygować w 2011 r. deklaracje PIT-11 za 2009 r. swoich pracowników od wcześniej wypłaconych wynagrodzeń, od których niesłusznie pobrano zaliczki na podatek?
Fundacja, której celem statutowym jest edukacja, zamiast bezpośrednio realizować ten cel, zamierza przekazać część swoich środków pieniężnych szkole. Czy takie przekazanie spowoduje, że zmieni się kwalifikacja podatkowa tych środków, czy nadal będzie je można traktować jako przeznaczone i wydatkowane na cele statutowe wolne od podatku?