Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-08-15

Rozliczanie importu usług przez organizacje pozarządowe

Zakup usług u zagranicznego kontrahenta może powodować obowiązek rozliczenia VAT również u organizacji, które korzystają ze zwolnienia z tego podatku. Dotyczy to zasadniczo usług, których miejsce świadczenia jest w Polsce. Gdy organizacja korzysta ze zwolnienia, musi złożyć deklarację VAT-9M i zapłacić VAT. Nie straci jednak prawa do korzystania ze zwolnienia w stosunku do pozostałych czynności.

Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) przewidują katalog czynności, od których podatnik VAT czynny, jak i zwolniony, musi rozliczyć VAT. Z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT wynika, że zwolnień nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Dokonanie tych czynności nie pozbawia jednak podatnika samego prawa do korzystania ze zwolnienia z VAT - zarówno podmiotowego (ze względu na wysokość obrotów), jak i przedmiotowego (ze względu na rodzaj czynności). W takiej sytuacji organizacja musi tylko rozliczyć VAT od tych czynności, jeśli przepisy przewidują taki obowiązek.

Miejsce świadczenia

W przypadku nabycia usług u podatników z innych krajów obowiązek rozliczenia VAT jest uzależniony przede wszystkim od tego, gdzie znajduje się miejsce świadczenia zakupionej usługi. Zasady ustalania miejsca świadczenia są uzależnione od tego, czy nabywca jest podatnikiem VAT, czy nie. W tym celu ustawodawca wprowadził własną definicję podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00