Porada
Prowadzenie zakładu aktywności zawodowej
Jedną z form realizowania celów zawodowych przez organizacje pozarządowe może być prowadzenie zakładu aktywności zawodowej. Jeśli celem statutowym takiej organizacji jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, może ona - po spełnieniu określonych warunków - być organizatorem takiego zakładu.
Podmiotem prowadzącym zakład aktywności zawodowej, czyli jego organizatorem, może być m.in. fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Podmiot taki może utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej, ale po spełnieniu określonych warunków (art. 29 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; dalej: ustawa o rehabilitacji).
Organizacja może być organizatorem zakładu aktywności zawodowej, jeśli:
● co najmniej 70% ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
● zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności,
● zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, w tym osób, w stosunku do których rada programowa warsztatu zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej (stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie może być wyższy niż 35% ogółu zatrudnionych, natomiast stany zatrudnienia stanowiące podstawę do wyliczenia wspomnianych wskaźników ustala się w osobach);
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right