Artykuł
Zmiana organizacji czasu pracy na wniosek pracownika
Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy jest organizowanie pracy w taki sposób, aby zapewniała ona pełne wykorzystanie czasu pracy i umożliwiała osiąganie należytej wydajności przez pracowników. W tym celu istotne jest dopasowanie organizacji czasu pracy do potrzeb i charakteru wykonywanych przez pracowników zadań.
Pracodawca nie musi posługiwać się tylko jednym z przyjętych systemów czasu pracy. Dopuszczalne - a w pewnych przypadkach nawet wskazane - jest łączenie różnych organizacji czasu pracy oraz dostosowywanie ich do indywidualnych potrzeb wybranych pracowników lub ich grup.
Z inicjatywą zmiany systemu czasu pracy lub jego rozkładu może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik. Wszystko zależy od tego, która ze stron będzie widziała konieczność takiej zmiany. Istotne jest jedynie, aby rozkład czasu pracy lub system, jakim ma zostać objęty pracownik lub grupa pracowników, odpowiadał wykonywanym przez nich zadaniom. Ustalony wymiar godzin pracy powinien bowiem ułatwiać pracownikom pracę, a nie ją utrudniać.
Pracownik, który widzi potrzebę zmiany obowiązującego go systemu lub rozkładu czasu pracy, musi zwrócić się ze stosownym wnioskiem do pracodawcy. Wniosek powinien być sporządzony na piśmie. Dodatkowo, pracownik powinien wskazać w nim, w jakim systemie chciałby pracować lub jaki rozkład czasu pracy byłby dla niego najkorzystniejszy. Wniosek taki należy odpowiednio uzasadnić. Podstawą do zmiany organizacji czasu pracy pracownika może być np. zakres powierzonych mu obowiązków i zadań, podjęcie nauki czy sytuacja rodzinna. W praktyce to właśnie od właściwej argumentacji pracownika zależy zazwyczaj decyzja pracodawcy - który może, ale nie musi zgodzić się z wnioskiem pracownika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right