Podatek naliczony związany z organizowaniem szkoleń
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy zasady rozliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług oraz importu towarów przy zastosowaniu procedury uproszczonej. Poniżej omówione zostaną inne przypadki, w których rozliczenie naliczonego podatku od towarów i usług nie jest dokonywane w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.
Rozszerzenie zakresu opodatkowania, wydłużenie terminu zwrotu różnicy podatku czy wyższe stawki podatku - to tylko niektóre zmiany, jakie przyniosła ostatnia nowelizacja ustawy o VAT. Poniżej zostaną szczegółowo przedstawione zmiany, jakie w zakresie podatku od towarów i usług zostały wprowadzone w 2002 roku.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że nabywca posiadający fakturę nie potwierdzoną kopią u sprzedawcy nie ma prawa do obniżenia lub zwrotu różnicy podatku albo zwrotu VAT.
W niniejszym opracowaniu zostaną omówione najczęściej występujące przypadki zwrotu różnicy podatku lub podatku naliczonego, z którymi podatnik może się zetknąć w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Zostaną przedstawione obowiązujące przepisy w zakresie zwrotów w VAT, poparte orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego i pismami Ministerstwa Finansów - stanowiącymi urzędową interpretację
Czy termin „zakończyć budowę budynku” oznacza „zakończyć jego wznoszenie od podstaw”, czy także „zakończyć jego modernizację”, jeśli na jej przeprowadzenie niezbędne było pozwolenie na budowę? Organy podatkowe przyjęły pierwszą z podanych możliwości. Budynek zabytkowy (ponadstuletni) sprzedany w okresie 3 lat od jego modernizacji uznały więc za budynek używany i nie zezwoliły na odliczenie VAT od jego
Od 1 października 2002 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nowelizacją ustawy wprowadzono szereg zupełnie nowych rozwiązań, lecz zakres ich nie będzie dotyczył wszystkich podatników VAT. Większość nowych przepisów ma bowiem charakter fakultatywny i to od woli samego podatnika będzie zależało, czy te rozwiązania
Podatnicy powinni zwracać szczególną uwagę na rodzaj wykonywanych czynności, gdyż ich kwalifikacja wpływa nie tylko na prawidłowe wywiązanie się z nałożonych ustawą obowiązków, lecz także na prawidłowość dokonanego rozliczenia w podatku od towarów i usług.
W ostatnim czasie dużo kontrowersji wzbudziła kwestia odliczania podatku naliczonego od zakupu samochodów osobowych przerobionych następnie na ciężarowe. Mając na uwadze rozbieżności w interpretacji obowiązujących w tym zakresie przepisów, Minister Finansów w piśmie z 29 stycznia 2002 r. dokonał urzędowej interpretacji tych przepisów.