Wypadek przy pracy – procedura postępowania pracodawcy
Jednym z celów nowego rządu może się stać wzmocnienie inspekcji pracy. Związki zawodowe i pracodawcy dostrzegają taką potrzebę, jednak gdy chodzi o wyposażenie PIP w nowe kompetencje – zdania są podzielone
Od 19 sierpnia 2023 r. obowiązuje nowa ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Wprowadzone regulacje przewidują m.in. zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń kierowców i zakazie ich zatrudniania w innych firmach.
Pracodawcy odmawiają udzielania pracy zdalnej na wniosek uprzywilejowanych pracowników często wbrew przepisom. Państwowa Inspekcja Pracy, choć nie chce, będzie musiała zacząć sprawdzać, czy odpowiedzi pracodawców mają podstawy. Mogą się posypać mandaty
Pracodawca może zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez różne organy kontrolne. Najczęściej będzie kontrolowany przez PIP w zakresie stosowania regulacji bhp i prawa pracy oraz przez ZUS w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Nowe przepisy obowiązujące od 20 kwietnia 2022 r. zmieniły tryb ubiegania się o przyznanie emerytury pomostowej. Ponadto zostały zmodyfikowane obowiązki pracodawców zatrudniających osoby przy pracach o szczególnym rodzaju lub w szczególnym charakterze. Rozszerzono także uprawnienia kontrolne PIP.
Od 17 stycznia 2013 r. pracodawca rozpoczynający działalność albo zmieniający miejsce działalności lub jej rodzaj bądź zakres nie ma obowiązku informować o tym właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przygotowała projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zaproponowane zmiany przewidują m.in. możliwość odstąpienia od stosowania środków prawnych, w przypadku gdy inspektor wykryje drobne nieprawidłowości.
PROBLEM Nasza firma planuje zatrudnienie kilku osób w ramach praktyk absolwenckich. Czy taka umowa jest oskładkowana?
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.
Pracodawca delegujący pracowników do Polski musi im zapewnić warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż obowiązujące w naszym kraju. Ma też obowiązek wybrać swojego przedstawiciela, który będzie pośredniczył w kontaktach z PIP oraz będzie zobowiązany do przesyłania i otrzymywania dokumentów lub zawiadomień. To najważniejsze regulacje, jakie wprowadza od 18 czerwca 2016 r. ustawa o delegowaniu pracowników
Od 22 lutego 2016 r. pracodawcy będą mogli podpisać z tym samym pracownikiem umowę na czas określony maksymalnie na 33 miesiące. Zmienią się też okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony, które będą uzależnione od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. W związku z tym trzeba będzie zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia.
9 września 2012 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy. Dotyczy on m.in. zwolnienia pracodawców z obowiązku zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy informacji o miejscu i rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.
Od 21 lipca 2012 r. pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców bez ważnego prawa pobytu w Polsce, podlegają dotkliwym sankcjom. Organy uprawnione do kontroli - takie jak Państwowa Inspekcja Pracy oraz Straż Graniczna - uzyskały dodatkowe narzędzie w celu skuteczniejszego ścigania takich pracodawców. ZUS ma obowiązek udostępnić tym organom dane, które znajdują się w jego systemie informatycznym.
Kontrola w firmie to jedno ze zdarzeń, których przedsiębiorcy najbardziej się obawiają. W większości przypadków obawy nie są spowodowane próbami ukrycia jakichś okoliczności, a jedynie niewiedzą na temat uprawnień i obowiązków obydwu stron postępowania. Wiedza ta jest przydatna, tym bardziej że w gruncie rzeczy właściciele firm mogą się spodziewać kontroli dotyczącej niemal każdej sfery ich działalności
W przypadkach wskazanych w ustawie inspektor pracy może posłużyć się poleceniem ustnym. Musi jednak liczyć się z tym, że - w odróżnieniu od decyzji ustnej - nie podlega ono egzekucji administracyjnej.
Odformalizowanie procedur kontrolnych, poprzez stosowanie poleceń ustnych oraz możliwość odstąpienia przez inspektora pracy od stosowania sankcji wobec pracodawcy naruszającego przepisy prawa pracy, to najważniejsze zmiany wprowadzone w wyniku nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Obowiązuje ona od 8 sierpnia 2011 r.
Inspektor bhp oświadczył pracownikom, że inspektor Państwowej Inspekcji Pracy zamyka połowę zakładu pracy. W związku z tym pracodawca musi dokonać redukcji zatrudnienia o 50%. Cała załoga obawia się utraty pracy. Czy inspektor pracy mógł zamknąć zakład pracy, przez co połowa załogi straci pracę?