Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2023-08-10

Zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Od 19 sierpnia 2023 r. obowiązuje nowa ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Wprowadzone regulacje przewidują m.in. zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń kierowców i zakazie ich zatrudniania w innych firmach.

Ustawa z 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1057 z 15 lipca 2020 r. ustanawiającej przepisy szczególne w odniesieniu do dyrektywy 96/71/WE i dyrektywy 2014/67/UE dotyczące delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego oraz zmieniającej dyrektywę 2006/22/WE w odniesieniu do wymogów w zakresie egzekwowania przepisów oraz rozporządzenie (UE) nr 1024/2012 (Dz.Urz. UE L 249 z 31.07.2020, str. 49). Dyrektywa ta stanowi jeden z elementów tzw. Pakietu Mobilności I.

Omawiana ustawa w zakresie swojej regulacji dostosowuje do wskazanych dyrektyw przede wszystkim przepisy dotyczące delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego (art. 1 wdrażanej dyrektywy). 

 

Zakres regulacji nowych przepisów

Nowa ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym obejmuje m.in. zasady:

  • delegowania kierowców w transporcie drogowym na terytorium Polski,
  • kontroli przestrzegania przepisów o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym na terytorium Polski oraz realizacji obowiązków informacyjnych związanych z delegowaniem kierowców,
  • współpracy między Inspekcją Transportu Drogowego (ITD) oraz Państwową Inspekcją Pracy (PIP) w zakresie przekazywania informacji związanych z delegowaniem kierowców w transporcie drogowym na terytorium naszego kraju,
  • współpracy z właściwymi organami innych państw członkowskich dotyczącej delegowania kierowców w transporcie drogowym na terytorium Polski i z tego terytorium.

W ustawie przewidziano także rozwiązania mające na celu zapewnienie ochrony kierowców delegowanych w sektorze transportu drogowego na terytorium Polski, przez określenie warunków ich zatrudnienia. 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00