Zakup samochodu nie mającego homologacji po zakończeniu umowy leasingowej
Dwie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą kupiły na współwłasność samochód ciężarowy. Podpisały porozumienie, iż wymieniają się samochodem co tydzień. Przedsiębiorcy są podatnikami podatku VAT. Czy od dokonywanych zakupów będzie im przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa i kosztów napraw? Podkreślam, iż każda ze stron będzie prowadzić „kilometrówkę”.
Czy na podstawie umowy użyczenia samochodu ciężarowego (powyżej 3,5 tony) można odliczać VAT od paliwa i zakupu części? Czy taką umowę należy zarejestrować w urzędzie skarbowym?
W ramach umowy leasingu użytkuję samochody ciężarowe. Rozliczam się prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy nota księgowa obciążająca mnie kosztami podatku od środków transportu, wystawiona przez firmę leasingową, może być podstawą do zaliczenia w ciężar kosztów podatku, który nie został jeszcze przeze mnie zapłacony?
Czy biorąc w leasing samochód ciężarowy („z kratką”) 17 kwietnia br., mogłem odpisać VAT od wpłaconej kwoty, mimo że rejestracja samochodu nastąpiła po 19 kwietnia?
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych raty czynszu leasingowego uiszczone przez przedsiębiorcę w czasie, gdy będący przedmiotem leasingu samochód ciężarowy nie był faktycznie użytkowany ze względu na jego kradzież? Czy warto w tej sprawie - w przypadku odmiennego stanowiska organów podatkowych - odwoływać się do NSA?
Wziąłem w leasing finansowy samochód ciężarowy. Czy VAT od opłaty wstępnej odliczam na zasadach, jak przy zakupie środków inwestycyjnych? Czy VAT przy ratach odliczam zarówno od części odsetkowej, jak i kapitałowej?
W jakich przypadkach podatnik VAT nie może obniżyć kwoty podatku należnego lub domagać się zwrotu podatku? Czy osoba prawna ma możliwość otrzymania na swój rachunek kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji złożonej przez jej oddział przed jego likwidacją? Czy zawsze, gdy sprzedawca nie ma kopii faktury, nabywca traci prawo do odliczenia wykazanej w niej kwoty
Wspólnie z bratem nabyliśmy samochód ciężarowy, przy czym samochód ten jest zarejestrowany - jako przedmiot współwłasności - na mnie oraz na brata, jednak brat pokrył całą należność wynikającą z ceny oraz dodatkowych kosztów związanych z nabyciem tego pojazdu. Urząd skarbowy dokonał wymiaru podatku od darowizny, którą niejako otrzymałem od brata w postaci udziału we współwłasności przedmiotowego samochodu
Jestem udziałowcem w jednoosobowej spółce z o.o. i jednocześnie jedynym członkiem zarządu. Mam zamiar użyczyć spółce stanowiącego moją własność samochodu ciężarowego. Zgodnie z umową spółka nie będzie ponosiła żadnych kosztów (poza oczywistymi wydatkami, np. paliwo, naprawy itp.) związanych z używaniem tego samochodu. Jak dokonać takiego użyczenia i jakie będą jego skutki w podatku dochodowym od osób
Jako spółka z o.o. wzięliśmy w tzw. leasing operacyjny samochód ciężarowy. Oprócz rat musimy zapłacić opłatę wstępną sięgającą aż 40% wartości samochodu. Czy opłata ta może być odniesiona bezpośrednio w koszty?
Podatkowe zasady rozliczania kosztów samochodu są dosyć skomplikowane. Ustawodawca podatkowy wprowadził bowiem znaczne ograniczenia możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na eksploatację samochodów osobowych.