Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych
Kiedy wniesienie używanego budynku jako pojedynczego przedmiotu aportu do spółki jest korzystne? Jakie skutki podatkowe wynikają z wniesienia do spółki budynku w ramach aportu przedsiębiorstwa?
Spółka X z o.o. objęła udziały o nominalnej wartości 1 mln zł w spółce Y z o.o. w zamian za wkład niepieniężny, jakim było przedsiębiorstwo. Interesuje mnie, jak będzie opodatkowany dochód z umorzenia udziałów objętych za aport w postaci przedsiębiorstwa?
Jak ustala się przychód z tytułu objęcia udziałów (akcji)? Jakie są koszty uzyskania tego przychodu? Jak opodatkowane jest odpłatne zbycie udziałów (akcji)? Jakie zagrożenia niesie obniżenie podstawy opodatkowania? Aport w postaci środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych Aport w postaci innych składników majątkowych Aport w postaci udziałów (akcji) Koszt zbycia udziałów (akcji) objętych
Kiedy należy stosować metodę łączenia udziałów? Na czym ona polega? Jak ująć koszty połączenia?
Spółka zagraniczna nie mająca w Polsce zakładu i nie prowadząca w Polsce działalności gospodarczej kupuje od innej spółki zagranicznej (również nie mającej w Polsce zakładu i nie prowadzącej w Polsce działalności) udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka czynność powoduje powstanie solidarnego zobowiązania w podatku od czynności cywilnoprawnych. Czy spółki - strony transakcji
Jakie są nowe zasady ustalania wartości początkowej aportu do spółki kapitałowej? Jakie wiążą się z tym zagrożenia?
Jak opodatkować dochody z udziałów w zyskach osób prawnych? Czy przekształcenia spółek podlegają opodatkowaniu? Kiedy powstaje przychód?
Ustawa o rachunkowości poświęca problematyce kapitałów stosunkowo niewiele miejsca. Nie oznacza to jednak, że odpowiednie ich ewidencjonowanie nie sprawia żadnych problemów. Kluczową rolę odgrywają tu bowiem rozwiązania kodeksu spółek handlowych, które mają wpływ na księgi rachunkowe i sporządzane na ich podstawie sprawozdania finansowe.
W niniejszym artykule kontynuujemy temat podjęty w poprzednim numerze „Doradcy Podatnika” w odniesieniu do zdarzenia w postaci objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za aport stanowiący przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, lub jego zorganizowaną część.
Rezygnacja z posiadanych udziałów w spółce z o.o. może nastąpić poprzez zbycie udziałów, umorzenie lub zwrot udziałów. W zależności od formy przeniesienia własności udziałów różnie kształtują się skutki podatkowe.
Spółka z o.o. „X” zamierza posiadane akcje spółki akcyjnej „Z” oraz nabyte na rynku wierzytelności wnieść w formie wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. „Y”, z którą będzie prowadziła wspólną inwestycję. Po zakończeniu inwestycji przewiduje sprzedaż objętych udziałów w spółce „Y”. W związku z tym powstaną skutki podatkowe dla spółki „X”.
W wyniku dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z o.o. powstaje przychód u wspólnika. Powstaje pytanie, czy podlega on opodatkowaniu ryczałtem czy też jest opodatkowany na zasadach ogólnych.
Ewidencja księgowa umorzenia udziałów uzależniona jest od tego, czy jego sfinansowanie następuje poprzez obniżenie kapitału czy też z zysku za rok ubiegły.