Jak podzielić i wyodrębnić spółkę, czyli kodeks wymaga zmiany
Polskie przepisy kodeksu spółek handlowych nie nadążają za potrzebami współczesności. Bez zmian rodzimi przedsiębiorcy będą gorsi od tych działających międzynarodowo
Polskie przepisy kodeksu spółek handlowych nie nadążają za potrzebami współczesności. Bez zmian rodzimi przedsiębiorcy będą gorsi od tych działających międzynarodowo
Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych powstały w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału ma prawo do 15% stawki CIT, o ile powstał przed 28 września 2016 r. Jak wyjaśnił fiskus, ograniczenia w korzystaniu z tej stawki dotyczą podatników utworzonych w ramach wskazanych operacji reorganizacyjnych w okresie od 28 września 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. i od 1 stycznia 2017. Takie stanowisko
Wydatki poniesione na obsługę prawną, podatkową oraz księgową procesu podziału spółki z o.o. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy. Pełna treść interpretacji jest dostępna na www.mk.infor.pl wraz z bieżącym numerem Mk.
Ze względu na kwestie biznesowe została podjęta decyzja o podziale jednej ze spółek z o.o. poprzez wydzielenie części majątku spółki do innej naszej spółki z o.o. Majątek przechodzący na spółkę przejmującą na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa. Czy spółce przejmującej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego
Jakie metody podziału spółek dopuszcza k.s.h.? Które spółki mogą podlegać podziałowi? Kto opracowuje plan podziału? Jak ewidencjonować zmiany kapitałów w przekształcanych spółkach?
Jakie są zasady opodatkowania nadwyżki ujawnionej podczas restrukturyzacji spółek kapitałowych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej oraz wspólników spółki przejmowanej lub dzielonej?
Co oznacza termin „zmiana formy prawnej”? W jakich sytuacjach i na jaki dzień należy zamknąć księgi rachunkowe?
Jakie są zasady obniżenia dochodu z tytułu strat? Czy następca prawny podatnika może odliczyć straty powstałe u poprzednika prawnego? Czy strata poniesiona przez spółkę przed utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej może być pokryta z dochodu spółki po utracie przez grupę statusu podatnika?
Jakie są możliwe przekształcenia spółek kapitałowych? Kiedy i jak ustalić dochód w przekształcanych podmiotach? Zasady opodatkowania wspólników.
Przyspieszona amortyzacja - jak zwiększyć koszty? Czy opłata produktowa jest kosztem? Kto może wpłacać zaliczki w sposób uproszczony?
Jak opodatkować dochody z udziałów w zyskach osób prawnych? Czy przekształcenia spółek podlegają opodatkowaniu? Kiedy powstaje przychód?
W pierwszej części artykułu omówimy ogólne reguły opodatkowania dochodu ze sprzedaży udziałów, aby Czytelnik miał możliwość lepszego zrozumienia odrębności, jakie występują przy sprzedaży udziałów objętych w wyniku podziału. Autorka przedstawia zasady opodatkowania w przypadku sprzedaży udziałów zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne.
Nowelizacja z 27 lipca 2002 r.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych2 (updop) uzupełnia katalog dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, m.in. o dopłaty w gotówce, otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych. W ten sposób wypełniona została luka w przepisach ustawy, stanowiąca źródło wątpliwości co do sposobu opodatkowania takich dopłat
Podatnik będzie mógł zmniejszyć stawki amortyzacyjne, w dowolnej wysokości, już począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe wprowadził do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca roku podatkowego. Takie prawo będzie mu przysługiwało w 2003 r.