Stawki ryczałtu - zestawienie tabelaryczne najnowszych interpretacji podatkowych z 2024 r.
To, czy polski podatnik, nabywając usługę od zagranicznego podmiotu, musi rozliczyć import usług, zależy przede wszystkim od rodzaju zakupionych usług. Nie można automatycznie przyjmować, że zakup od zagranicznego podmiotu zawsze zobowiązuje polskiego podatnika do rozliczenia importu usług. Konsekwencje zakupu usług za granicą omawiamy na przykładach.
Przychody z tytułu obciążania klientów opłatami za wywóz odpadów budowlanych stanowiącymi element kompleksowej usługi budowlanej należy opodatkować ryczałtem w wysokości 5,5%. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Przedmiotem kontraktów zawieranych przez podatników może być wykonanie różnego rodzaju instalacji budowlanych wraz z dostarczeniem niezbędnych urządzeń lub dostarczeniem urządzeń wraz z montażem w przygotowanej już instalacji. W związku przepisami o obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności często pojawiają się wątpliwości, co do obowiązku stosowania MPP, w przypadku gdy wykonywane czynności
Usługi budowlane to jedne z popularniejszych usług wykonywanych przez polskich podatników. Jak się okazuje, w ich bieżącym świadczeniu nie przeszkodziła nawet szalejąca na świecie epidemia koronawirusa. W raporcie na przykładach omówione zostały zasady rozliczania VAT oraz podatku dochodowego z tytułu świadczenia takich usług. Przedstawiono również ich przykładową ewidencję w księgach rachunkowych.
W związku z prowadzeniem prac rozbiórkowych na działce, na której są budynki lub budowle, powstaje wiele pytań o rozliczenie VAT. Wykonawcy mają problem z ustaleniem stawki VAT na te prace, gdyż stanowisko w tej kwestii nie jest jednolite. Tak samo jest, gdy dochodzi do wymiany barterowej, czyli firma dokonująca rozbiórki nabywa w wyniku demontażu określone towary w zamian za wykonaną usługę. Także
W jakim terminie powinienem odprowadzić VAT przy wykonywaniu robót budowlanych? Jak należy rozliczyć VAT w przypadku zapłaty częściami? Czy należy go rozliczać w taki sam sposób będąc wykonawcą bezpośrednim jak będąc podwykonawcą?
Prowadzę firmę budowlaną. Zawarłem z inwestorem umowę na świadczenie usług generalnego wykonawstwa, za które będę otrzymywał wynagrodzenie. Jako generalny wykonawca będę pełnił funkcję gospodarza terenu budowy (większość prac budowlano-montażowych zlecana będzie innym podmiotom). Moja rola będzie się sprowadzać do koordynowania robót i pełnej odpowiedzialności za efekty i skutki działań zatrudnionych
Jak dokumentować usługę, gdy jest wykonana z materiałów zakupionych przez jej wykonawcę? Ile faktur należy w takim przypadku wystawić?
Minister Finansów potwierdził prawo do stosowania stawki 0% na usługi budowlane dotyczące falochronu, takie jak remont czy przebudowa, pod warunkiem że dotyczą one utrzymania akwenów portowych i torów podejściowych w odpowiednim stanie. Z preferencyjnej stawki VAT nie będą korzystać jednak usługi dotyczące falochronu, jeżeli roboty te wynikają z konieczności jego dostosowania do przeprowadzonej przebudowy
Z początkiem roku ustawodawca wprowadził zmiany do naszego systemu podatkowego. W publikacji przedstawiamy przegląd wybranych zmian w przepisach podatkowych wraz z oceną nowych regulacji.
Nasza firma startuje w przetargu. Przedmiotem jest rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego. Budynek należy do zabytków i będzie zaadaptowany na szkołę muzyczną. Jaką stawkę VAT należy zastosować do robót?