Zwolnienie od pracy na badania lub zabiegi, nie na wyjazd do sanatorium
W związku z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce na południu i zachodzie Polski we wrześniu 2024 r., pracownicy zyskali dodatkowe uprawnienia pracownicze, takie jak np. prawo do dodatkowych dni urlopu na żądanie czy 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Poszkodowani w wyniku powodzi pracodawcy mogą natomiast liczyć na wsparcie finansowe z budżetu państwa, np. w formie dofinansowania do
W maju 2024 r. pracodawca powinien obniżyć wymiar czasu pracy łącznie o 24 godziny z tytułu 3 świąt, które przypadają w tym miesiącu, tj. 1 maja (święto państwowe), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) i 30 maja (Boże Ciało). Jedynie pierwszy dzień Zielonych Świątek, obchodzony w tym roku 19 maja (zawsze występuje w niedzielę), nie obniża wymiaru czasu pracy. Za święta przypadające w maju 2024 r
Czy jest możliwość skutecznego rozwiązania stosunku pracy z pracownicą, której kończy się urlop rodzicielski 11 marca 2024 r.? Pracownica wstępnie zapytała czy może skorzystać po w/w urlopie z zaległego urlopu wypoczynkowego oraz urlopu wychowawczego.
Nasz pracownik nabył 31 grudnia 2022 r. prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Ekwiwalent wypłacimy jednak na początku lutego 2023 r. Jaki współczynnik powinniśmy zastosować przy obliczaniu tej należności - z roku nabycia do niej prawa czy z roku wypłaty?
PROBLEM Pracownik do 8 lutego 2023 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Pracownik będzie składał wniosek o rentę. Jeśli do dnia 8 lutego 2023 r. nie będzie decyzji, czy można wypisać zaległy urlop od 9 lutego do czasu decyzji?
Czy okoliczność znana już w momencie udzielania urlopu może być podstawą do wezwania pracownika z powrotem do firmy Jak długo małżonek osoby wezwanej do służby czynnej jest chroniony przed zwolnieniem Według jakich kryteriów pracodawca powinien przydzielić pracownikom monitory ekranowe
Odchodzi od nas pracownik. Okazało się, że należy mu wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W jakim terminie należy wypłacić to świadczenie pracownikowi?
Pracownikowi, który odchodzi z pracy, przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy jest przepis, który dokładnie określa, w jakim terminie należy wypłacić pracownikowi ten ekwiwalent?
Pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w przypadku, gdy uzgodni z nim, że urlop ten będzie wykorzystany w ramach kolejnej umowy o pracę zawieranej bezpośrednio po zakończeniu dotychczasowego stosunku pracy. Takie porozumienie najlepiej sporządzić w formie pisemnej.
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę pracownikowi. Pracownik chciałby, żeby wypłacono mu należny ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jeszcze przed końcem okresu wypowiedzenia. Czy pracodawca jest do tego zobowiązany?
Współczynnik ekwiwalentowy w 2021 r. zasadniczo może przyjmować dwie wysokości, tj. 21,00 lub 20,67. Zależą one od tego, ile razy pracodawca przy obliczeniu współczynnika uwzględni niedzielę (2 razy - jako święto i niedzielę, czy tylko raz). W praktyce stosuje się wartość wyższą, czyli w 2021 r. będzie to 21,00.
Dla ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy niezbędne jest właściwe wyznaczenie podstawy jego wymiaru. Przy jej obliczaniu stosuje się tzw. dopełnienie (w razie wystąpienia nieobecności pracownika w pracy) i uwzględnia się te same składniki, co w przypadku wynagrodzenia urlopowego, a dodatkowo elementy płacy należne za okresy dłuższe niż miesiąc. Ponadto obliczając