Refakturowanie usługi telekomunikacyjnej a odliczenie VAT
W niniejszym opracowaniu zostaną omówione najczęściej występujące przypadki zwrotu różnicy podatku lub podatku naliczonego, z którymi podatnik może się zetknąć w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej. Zostaną przedstawione obowiązujące przepisy w zakresie zwrotów w VAT, poparte orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego i pismami Ministerstwa Finansów - stanowiącymi urzędową interpretację
Podatnicy podatku rolnego prowadzący działalność rolniczą, będący właścicielami co najmniej jednego ciągnika rolniczego, mogą nabyć olej napędowy za bony paliwowe.
Rozpoczynam działalność gospodarczą. Przewiduję, że pierwszy przychód otrzymam dopiero za dwa miesiące. Ale wydatki ponosić będę już od momentu zarejestrowania działalności. Czy będę mógł dokonać odliczenia VAT za ten okres, skoro nie uzyskam jeszcze żadnego przychodu?
Jestem tzw. małym podatnikiem i z podatku od towarów i usług rozliczam się kwartalnie. Połowę należności wynikającej z jednej z faktur zakupu dotyczącej środka trwałego o wartości 20 tys. zł uiściłem na początku września br. (czyli jeszcze w III kwartale), natomiast pozostała część zostanie uregulowana kompensatą, ale dopiero w listopadzie (czyli w IV kwartale). Czy w związku z tym będę miał prawo
W ostatnim czasie dużo kontrowersji wzbudziła kwestia odliczania podatku naliczonego od zakupu samochodów osobowych przerobionych następnie na ciężarowe. Mając na uwadze rozbieżności w interpretacji obowiązujących w tym zakresie przepisów, Minister Finansów w piśmie z 29 stycznia 2002 r. dokonał urzędowej interpretacji tych przepisów.
Co to jest refakturowanie? Kiedy możliwa jest odrębna sprzedaż czynności pomocniczych? Czy można dokonać refakturowania należności publicznoprawnych?
26 marca 2002 r. weszły w życie nowe przepisy wykonawcze do ustawy o VAT, które odmiennie niż to miało miejsce dotychczas regulują rozliczanie umów leasingu na gruncie podatku od towarów i usług. Zmiany te dotyczą wyłącznie leasingu finansowego, stąd też niniejsze opracowanie obejmuje przede wszystkim tego rodzaju umowy leasingowe.
Jeżeli spółka z o.o. bez zgody wspólników dokonuje sprzedaży towarów o wartości przekraczającej dwukrotność kapitału zakładowego, jest to czynność nieważna (poza pewnymi wyjątkami). Ma to istotny wpływ na prawo do odliczenia przez nabywcę podatku od towarów i usług wykazanego w fakturze.