Wewnętrzne regulacje dotyczące rozkładów czasu pracy
Czy w urzędzie samorządowym można wprowadzić ruchomy czas pracy?
Podstawą do wyliczenia wynagrodzenia są w tym przypadku wszystkie elementy wynagrodzenia wynikające z ustawy. Nie przewiduje ona ani konkretnego terminu wypłaty, ani udzielenia czasu wolnego za dodatkowe godziny, ale powinno to nastąpić jak najszybciej
27 września 2023 r. wejdą w życie zmiany w zakresie czasu pracy członków korpusu służby cywilnej. Zmiany ustawy o służbie cywilnej przewidują wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy oraz wprowadzają możliwość stosowania nowych systemów czasu pracy. Rozwiązania te uelastycznią organizację czasu pracy urzędów i pozwolą lepiej dopasować ją do specyfiki realizowanych zadań.
Mamy pracownika, który chce wystąpić z wnioskiem o indywidualny rozkład czasu pracy. Czy w takim przypadku musimy mu obowiązkowo przygotować rozkład czasu pracy?
Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy zyskali dodatkowe przerwy w pracy. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy przekroczy 9 godzin, ma prawo do dwóch 15-minutowych przerw, a jeśli jego praca wyniesie ponad 16 godzin na dobę – do trzech takich przerw. Nowe przepisy uregulowały również zasady wliczania czasu szkoleń do czasu pracy.
Dokumentowanie czasu pracy najczęściej odnosi się do ewidencji czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że w szerokim rozumieniu obejmuje ono także harmonogramy czasu pracy, potwierdzenia obecności w pracy (np. lista obecności, dane z systemu elektronicznego, za pomocą którego potwierdzana jest obecność w pracy), jak również dokumentację związaną z ustaleniem konkretnych rozwiązań z zakresu czasu pracy
Jednym z najbardziej elastycznych systemów czasu pracy jest system równoważnego czasu pracy. Może on być stosowany gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. W systemie tym, co do zasady, dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony ponad 8 godzin, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Dłuższy dobowy czas pracy jest równoważony
Na wniosek pracownicy połączyliśmy jej dwie półgodzinne przerwy na karmienie piersią. W rezultacie pracownica wychodzi z firmy godzinę wcześniej. Czy to oznacza, że jej dobowy wymiar czasu pracy też jest o godzinę krótszy?
PROBLEM Jak zmienić czas pracy głównego księgowego w publicznej placówce oświatowej z podstawowego godz. rozpoczęcia 7:00 godz. zakończenia 15:00 (od poniedziałku do piątku) na zadaniowy?
Pracownik wystąpił z wnioskiem o pracę w systemie skróconego tygodnia pracy. Czy możliwość stosowania takiego systemu rozliczania czasu pracy trzeba wprowadzić np. w regulaminie pracy?
Do pracowników zatrudnionych w instytucjach kultury stosujemy szczególne rozwiązania w zakresie czasu pracy. W ich przypadku 12-miesięczny okres rozliczeniowy może być wprowadzony w każdym systemie czasu pracy. Ponadto dopuszczalne jest łączenie systemu przerywanego czasu pracy z systemem równoważnym.
Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
Rozkłady czasu pracy mają podstawowe znaczenie dla wyznaczenia zakresu czasowego zobowiązania pracowników do świadczenia pracy. Obejmują dni i godziny pracy, ale zakres rozkładu należy odnieść do potrzeb jednostki, połączyć z rozkładami pracy innych pracowników oraz obowiązującymi przepisami. Zdarza się w praktyce, że to wszystko nie tworzy spójnej całości i pojawia się wiele błędów już na etapie tworzenia