Jak rozliczyć VAT w przypadku przekazania auta na cele prywatne, gdy odliczono VAT tylko od części składowych
Czy pracownikowi, który podczas podróży służbowej poruszał się autem (niebędącym jego własnością) jako pasażer przysługuje zwrot kosztów z tytułu użycia samochodu w trakcie podroży służbowej (tzw. kilometrówka)?
Jak obliczyć przychód osoby na kontrakcie menedżerskim z tytułu wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych oraz służbowych po przekroczeniu limitu określonego w umowie? Umowa zawiera zapis, że menedżerowi przysługuje miesięczny limit 3500 km na cele niezbędne do wykonywania usług.
W przypadku gdy krąg osób uprawnionych do zakupu oferowanych przez firmę samochodów z rabatem jest potencjalnie nieograniczony i warunki udzielonego rabatu są dla tych osób jednakowe lub porównywalne, u pracowników – kupujących – nie powstanie przychód z tytułu udzielonego rabatu.
Podatnik w dniu 31 stycznia 2024 r. wycofał samochód z działalności gospodarczej i przekazał go na użytek prywatny. W marcu 2024 r. otrzymał dopłatę do odszkodowania z polisy AC. Dopłata była związana ze sprzedażą wraku samochodu na rzecz ubezpieczającego. Czy w związku z tym otrzymana dopłata do odszkodowania stanowi przychód z działalności gospodarczej?
Pracownik ma podpisaną umowę z pracodawcą na używanie prywatnego samochodu do jazd lokalnych do 300 km w miesiącu. Na podstawie miesięcznego oświadczenia zostaje wypłacony ryczałt samochodowy, który jest pomniejszany za każdy dzień nieobecności. Stawka za 1 km wynika z rozporządzenia i wynosi 1,15 zł za 1 km. Czy wypłata pracownikowi ryczałtu za używanie samochodu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Najem samochodu z zagranicy nie może być uznany za jego nabycie, dlatego nie podlega opodatkowaniu akcyzą – wyrok NSA z 29 marca 2023 r., sygn. akt I GSK 2247/19.
Wypłacany pracownikom samorządowym ryczałt z tytułu używania przez nich prywatnych samochodów osobowych do celów służbowych stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu.
Podatnik prowadzący KPiR zakupił samochód w celu jego późniejszej odsprzedaży. Po dwóch latach podjął decyzję o wycofaniu samochodu z działalności gospodarczej i przeznaczenie go na cele prywatne. Czy sprzedaż samochodu po wycofaniu go po upływie 6 miesięcy skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego?
Czynny podatnik VAT (osoba fizyczna, KPiR,) zawarł umowę leasingu operacyjnego - samochód osobowy, używany do celów mieszanych. Wartości wykazane w umowie leasingu: wartość samochodu netto - 213 544,72, VAT- 49 115,28, brutto - 262 660,00; faktura dokumentująca opłatę wstępną netto - 64 063,41, VAT - 14 734,58, brutto - 78 797,99. Jak ustalić wartość samochodu do obliczenia proporcji (czy do wartości
Zmiana ceny sprowadzonego z zagranicy samochodu osobowego, jako podstawy opodatkowania akcyzą, może mieć miejsce, o ile strony tak się uprzednio umówiły przez wskazanie przesłanek zmniejszenia albo zwiększenia ceny, co może wyrażać się m.in. w uzgodnieniu rabatu cenowego – wyrok NSA z 12 stycznia 2023 r., sygn. akt I GSK 720/19.
Podczas podróży służbowych pracownicy oraz inne związane z podatnikami osoby (np. członkowie zarządu spółek) dokonują różnego rodzaju zakupów. Podróże służbowe mogą odbywać również będące podatnikami osoby fizyczne. Często powstają wątpliwości, jak tez zakupy powinny być udokumentowane i rozliczone, szczególnie gdy dotyczą podróży zagranicznych. W niniejszym artykule zostaną omówione obowiązujące w
Kalendarium wydarzeń czerwiec 2023 r.
Pracodawca jest zobligowany do dofinansowania określonych kosztów organizowania i wykonywania pracy zdalnej, dotyczących m.in. szkoleń, energii elektrycznej, Internetu, serwisowania narzędzi pracy. Kodeksowe regulacje przewidują ponadto pokrywanie przez podmiot zatrudniający wydatków, które zostały wskazane w dokumentach wewnątrzzakładowych jako związane ze zdalnym realizowaniem zadań służbowych. W
W wyniku wypadku komunikacyjnego, który miał miejsce w kwietniu 2023 r., został uszkodzony samochód osobowy (firmowy, wprowadzony do ewidencji środków trwałych), którego wartość początkowa wynosiła 210 000 zł. Samochód został zakupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w lutym 2022 r. Objęty był zarówno ubezpieczeniem OC, jak i AC. Rzeczoznawca ubezpieczeniowy stwierdził, że samochód nie
Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu PIT. Przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania tylko wtedy, gdy zwrot tych kosztów wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw – wyrok NSA z 1 lutego 2023 r., sygn. akt II FSK 1153/21.
Sposób rozliczenia świadczeń na rzecz pracowników zależy od tego, czy mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym czy odpłatnym. Tak zwana częściowa odpłatność to dla rozliczenia VAT czynność odpłatna, a VAT należy rozliczać od wartości rynkowej świadczenia. Pracodawca nie odliczy również VAT od zakupu wszystkich świadczeń na rzecz pracowników.
PROBLEM Spółka na CIT estońskim otrzymała w dniu 28 grudnia 2022 r. fakturę za opłatę leasingową (auto osobowe użytkowane przez wspólnika) wystawioną 27 grudnia 2022 r. z datą sprzedaży 14 stycznia 2023 r. i datą płatności 12 stycznia 2023 r. Jest to leasing operacyjny, a dla celów bilansowych finansowy. W jaki sposób ująć faktury w księgach? Rata kapitałowa nie wpływa na koszt, natomiast odsetki w