Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2023-04-03

Czy pracownik otrzymujący zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych osiąga przychód opodatkowany PIT – wyrok NSA

Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych jest przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu PIT. Przychód ten korzysta ze zwolnienia z opodatkowania tylko wtedy, gdy zwrot tych kosztów wynika wprost z przepisów odrębnych ustaw – wyrok NSA z 1 lutego 2023 r., sygn. akt II FSK 1153/21.

 

Stan faktyczny

Gminny ośrodek pomocy społecznej (dalej jako płatnik) zatrudnia asystenta rodziny, który wykonuje swoją pracę głównie w terenie. Praca ta wymaga przemieszczania się po terenie gminy w celu bezpośredniego świadczenia opieki i pomocy wobec klientów pomocy społecznej. Ośrodek nie jest w stanie zapewnić pojazdu służbowego, dlatego też z pracownikiem podpisano umowę o użytkowanie prywatnego samochodu w jazdach lokalnych. Zgodnie z nią pracodawca oraz pracownik wyrażają zgodę na używanie przez pracownika jego własnego pojazdu do odbywania jazd lokalnych, tj. przemieszczania się w celu wykonywania obowiązków pracowniczych. Płatnik pokrywa koszty używania tego pojazdu do celów służbowych według stawki z § 2 pkt 1 lit. b rozporządzenia z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. z 2022 r. Nr 27, poz. 271 ze zm.). Ta sama sytuacja występuje po stronie kierownika ośrodka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00