Podatek od otrzymanego mieszkania zależy od obciążenia hipotecznego
Jeżeli wskutek postępowania upadłościowego dojdzie do umorzenia zobowiązania, które wprawdzie zostało zabezpieczone hipoteką, ale na nieruchomości osoby trzeciej, wówczas dojdzie do wygaśnięcia hipoteki. Tak uznał SN w niedawnej uchwale, która zapadła w składzie siedmiu sędziów
Czy koszty sądowe za wpis hipoteki, które ponosi urząd gminy (aktualnie 200 zł od wniosku) z chwilą dokonywania wpisów hipotecznych, należy wyegzekwować od dłużnika z chwilą wydawania zezwolenia?
Warunkiem uzyskania kredytu przez spółkę jest ustanowienie hipoteki łącznej na należących do spółki czterech nieruchomościach. Czy płacimy tyle razy podatek od czynności cywilnoprawnych, ile jest nieruchomości?
Spółka z o.o. zaciągnęła na poczet prowadzonej działalności kredyt na kwotę 600 000 PLN, przy czym oprocentowanie kredytu zostało ustalone na podstawie zmiennej stopy procentowej (WIBOR). Warunkiem wypłaty kredytu przez bank było złożenie przez spółkę oświadczenia o ustanowieniu hipoteki łącznej na trzech posiadanych przez nią nieruchomościach (posiadających odrębne księgi wieczyste) do kwoty 800 000
Zakupiłem korzystnie nieruchomość obciążoną hipoteką. Cena uwzględniała obciążenie hipoteką nieruchomości i od niej zapłaciliśmy podatek od czynności cywilnoprawnych. Urząd skarbowy zarzuca mi zaniżenie podstawy opodatkowania i wezwał do jej zmiany. Czy organ podatkowy ma prawo do takiego wezwania?
Do ważności umowy z deweloperem o wybudowanie mieszkania nie jest wymagana forma notarialna. Umowa w zwykłej formie pisemnej nie daje jednak nabywcy należytej ochrony, gdy deweloper nie chce zawrzeć umowy ostatecznej o przeniesienie własności lokalu. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest działalnością zawodową. Pośrednik powinien być wpisany do centralnego rejestru pośredników i mieć licencję
Chciałbym sprzedać dom będący moją własnością. W księdze wieczystej prowadzonej dla tego domu jest jednak wpisana hipoteka na wniosek ZUS jako zabezpieczenie nieopłaconych przeze mnie składek z tytułu prowadzenia działalności. Zaległość dotyczy już bardzo odległego okresu, sprzed 1999 r. Czy składki za ten okres powinny już ulec przedawnieniu i czy hipoteka ZUS powinna zostać wykreślona?
Prowadzę działalność gospodarczą i biorę w banku kredyt w wysokości 120 000 zł, który będzie zabezpieczony nieruchomością oraz samochodem. Bank poinformował mnie, że będę musiał ustanowić dwie hipoteki i od obu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Dlaczego nie wystarczy jedna? W jakim terminie należy zapłacić ten podatek?
Jestem rolnikiem indywidualnym i ubiegam się o kredyt na inwestycję - budowę chlewni oraz zakup trzody chlewnej. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia od podatku ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności banków z tytułu kredytów udzielanych rolnikom indywidualnym lub zespołom rolników indywidualnych na budownictwo inwentarskie lub składowe, wraz z urządzeniami towarzyszącymi
Prowadzimy prywatną uczelnię, która dzierżawi budynek od szkoły ponadpodstawowej. Jego właścicielką jest osoba fizyczna, która jest jednocześnie założycielką naszej uczelni. Budynek szkoły właścicielka nabyła aktem notarialnym w 1999 r. na cele oświatowe. W chwili obecnej budynek szkoły jest obciążony kredytem. Jakie będą podatkowe konsekwencje nabycia przez uczelnię budynku szkoły?
Podczas dokonywania zgłoszeń na ubezpieczenia, ich zmiany lub korekty płatnik składek jest zobligowany do przestrzegania skomplikowanych zasad i często niejasnych reguł postępowania. Poniżej przedstawiamy obowiązki płatnika składek oraz sankcje za ich niedopełnienie.
Od wielu lat prowadzę działalność gospodarczą, którą często finansuję pożyczkami. Czy prawdą jest, że od nowego roku nie będzie obowiązku uiszczania podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek na prowadzenie działalności gospodarczej? Jesteśmy firmą budowlaną, która trzy miesiące temu postanowiła zainwestować i wybudować 5 bloków mieszkalnych jako inwestor. W tym celu udało nam się uzyskać kredyt
1 stycznia 2003 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowela ta miała usunąć błędy legislacyjne zawarte w pierwotnym tekście i unormować zagadnienia, które wywoływały najwięcej wątpliwości. Jedną z ważniejszych zmian jest zwolnienie od podatku pożyczek udzielanych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej.
W poprzednim numerze przedstawiliśmy Państwu sposoby zabezpieczenia niepewnej należności. Dzisiaj kontynuujemy to zagadnienie, wskazując, jakie są możliwości wyegzekwowania nieuiszczonej w terminie wierzytelności. Druga część opracowania „Jak skutecznie wyegzekwować wierzytelność” w następnym numerze „Doradcy Podatnika ”