Jak przygotować się do zmian 2023 w VAT i akcyzie
27 listopada 2020 r. Sejm uchwalił projekt, który wprowadza tzw. SLIM VAT. Większość tych zmian będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem zmian dotyczących elektronicznego obiegu dokumentów TAX FREE, które wejdą w życie od 2022 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.
18 sierpnia br. został opublikowany projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT oraz Prawo bankowe. Wprowadza on zapowiadane przez MF zmiany tzw. slim VAT. Z projektu wynika, że większość zmian będzie obowiązywało od 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem zmian dotyczących elektronicznego obiegu dokumentów TAX FREE, które będą obowiązywały od 2022 r. Projekt trafił do konsultacji. MF zachęca do zgłaszania uwag
Specyficznym rozwiązaniem stosowanym w systemie VAT (przede wszystkim dla eksportu) jest połączenie zwolnienia od podatku należnego z prawem do zwrotu podatku naliczonego. W niektórych ustawodawstwach rozwiązanie to występuje w postaci 0-proc. stawki podatku, w innych zaś w postaci zwolnienia podatkowego z prawem zwrotu podatku naliczonego.
Obowiązek podatkowy w VAT, co do zasady, powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru. Nie dotyczy to sytuacji, gdy sprzedaż towaru powinna być potwierdzona fakturą, wtedy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Czym jest eksport towarów? Jakie są warunki stosowania do niego stawki VAT w wysokości 0 proc.? Jaki dokument potwierdza wywóz towarów z polskiego obszaru celnego?
Czy w przypadku gdy eksportu towaru dokonuje komisant, a zapłata jest przekazywana bezpośrednio na konto sprzedawcy (komitenta), sprzedawca może stosować stawkę 0%?
Jakie są warunki zastosowania zerowej stawki podatkowej w wywozie?
Czy towary wywiezione za granicę ze składu celnego przez podmiot zagraniczny stanowią eksport towarów?
Czy należy opodatkować podatkiem od towarów i usług sprzedaż towarów dokonywaną w składzie celnym, wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym?
Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35; dalej: ustawa zmieniająca). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez
Zawarłem z różnymi podmiotami zagranicznymi kontrakty eksportowe, które ogólnie określały wartość eksportowanych towarów. Natomiast sprecyzowanie terminów dostaw, asortymentu eksportowanego towaru, sposobu i wielkości opakowania jednostkowego, przewozu, załadunku, ważenia, odbioru ilościowego i jakościowego oraz odrębnie ceny towaru i ceny tych usług zostały określone w aneksach do tych umów, które