Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-03

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów

Obowiązek podatkowy w VAT, co do zasady, powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru. Nie dotyczy to sytuacji, gdy sprzedaż towaru powinna być potwierdzona fakturą, wtedy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ponieważ eksport towarów wiąże się z zastosowaniem 0 proc. stawki VAT, co skutkuje możliwością odliczenia wcześniej zapłaconego podatku naliczonego bez obowiązku wpłaty do urzędu skarbowego podatku należnego, ustawodawca przesunął moment powstania obowiązku podatkowego na chwilę potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towarów poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
W konsekwencji zarówno moment powstania obowiązku podatkowego w sposób przewidziany dla eksportu towarów, jak i możliwość zastosowania 0 proc. stawki VAT są uzależnione od otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów.
Należy zwrócić uwagę, że kluczowe znaczenie ma tu faktyczne otrzymanie dokumentu przed chwilą złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc. W tej sytuacji podatnik nie może korzystać z innych środków dowodowych potwierdzających wywóz towarów niż karta 1A SAD lub 3 SAD potwierdzająca wywóz towaru poza państwową granicę Polski pieczęcią VAT. Szczególnie podatnik nie może się powoływać na okoliczność, że dokument potwierdzający eksport został wystawiony, lecz do niego jeszcze nie dotarł lub zaginął.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00