Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-03

Moment powstania obowiązku podatkowego w eksporcie

Specyficznym rozwiązaniem stosowanym w systemie VAT (przede wszystkim dla eksportu) jest połączenie zwolnienia od podatku należnego z prawem do zwrotu podatku naliczonego. W niektórych ustawodawstwach rozwiązanie to występuje w postaci 0-proc. stawki podatku, w innych zaś w postaci zwolnienia podatkowego z prawem zwrotu podatku naliczonego.

Opodatkowanie eksportera stawką zerową lub zwolnienie go od podatku z prawem zwrotu oznacza, że nie płaci on podatku należnego od zrealizowanego obrotu, a ponadto uzyskuje z budżetu zwrot podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług1.
W Polsce, w myśl zasady wynikającej z ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), skutkiem sprzedaży towarów poza granicę kraju jest opodatkowanie tej transakcji według stawki preferencyjnej w wysokości 0 proc. Także według art. 4 pkt 4 ustawy eksportem towarów jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego (art. 3 § 1 pkt 13 ustawy z 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny - Dz.U. Nr 23, poz. 117 ze zm.) w związku z wykonywaniem czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3. Natomiast przez eksport usług rozumie się usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto eksportem usług, w rozumieniu ustawy o VAT, są także na podstawie art. 39 ustawy usługi:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00