VAT w eksporcie i imporcie
VAT w eksporcie i imporcie
Dorota Kosacka-Łędzewicz
Stan prawny na 5 czerwca 2001 r.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2000 r. nr 39, poz. 459), podlega eksport i import. Ze względu na ścisłe powiązania z przepisami kodeksu celnego oraz skomplikowanymi warunkami zaliczania danej usługi do konkretnej grupy, zagadnienia związane z eksportem i importem sprawiają podatnikom wiele trudności. Dotyczą one m.in. zastosowania stawki 0%, ustalenia wysokości podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego, a niekiedy nawet samej klasyfikacji danej czynności do określonej grupy.
Celem niniejszego Poradnika jest przybliżenie tych kwestii, chociaż ze względu na ich obszerność z pewnością nie wyczerpie on tematu. Przedstawiono w nim wiele kontrowersyjnych zagadnień, które dotychczas nie znalazły ostatecznego rozwiązania.
Rok 2001 nie przyniósł podatnikom zbyt wielu nowości dotyczących problematyki importu i eksportu. Bardzo istotna dla importerów i eksporterów jest jednak część zmian o charakterze ogólnym, dotyczących m.in. zasad uzyskiwania i wysokości zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym oraz zasad rozliczania VAT naliczonego w przypadku wystąpienia u podatnika czynności nie podlegających opodatkowaniu.
Ustawodawca nie zauważa jednak wielu istotnych dla podatników zagadnień, tj. sprzedaż towaru na terenie wolnego obszaru celnego, zasady przeliczania wartości eksportu i importu, jeżeli należność określona jest w walucie wymienialnej, określanie wysokości podstawy opodatkowania w przypadku importu towarów.
Eksport towarów
Pojęcie eksportu towarów
Przez eksport towarów, zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy o VAT, rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy o VAT. O eksporcie można więc mówić, gdy spełnione są łącznie trzy warunki: