Samorządowcy i deweloperzy spotkają się na placu zabaw
Wiele kontrowersji budzi kwestia opodatkowania nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Wielokrotnie wypowiadały się w tym zakresie zarówno sądy administracyjne, jak i Trybunał Konstytucyjny. Ale w praktyce problemy nadal powstają, a sądy są zmuszone rozstrzygać coraz to nowe zagadnienia. Jednym z nich jest związanie z działalnością gospodarczą nieruchomości należących do dewelopera.
Podatnik chciał zakupić dom od developera, wpłacił zadatek, jednak umowa nie została podpisana z winy developera. Podatnik otrzymał zwrot zadatku oraz rekompensatę w postaci 100% zadatku zgodnie z art. 394 Kodeksu cywilnego. Czy kwota, która odpowiada wniesionemu wcześniej zadatkowi podlega opodatkowaniu PIT?
Do ważności umowy z deweloperem o wybudowanie mieszkania nie jest wymagana forma notarialna. Umowa w zwykłej formie pisemnej nie daje jednak nabywcy należytej ochrony, gdy deweloper nie chce zawrzeć umowy ostatecznej o przeniesienie własności lokalu. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest działalnością zawodową. Pośrednik powinien być wpisany do centralnego rejestru pośredników i mieć licencję
Kupiłam mieszkanie od dewelopera, który nie wykończył go zgodnie z zobowiązaniem wynikającym z aktu notarialnego. Jednocześnie w tym akcie notarialnym deweloper poddaje się dobrowolnie egzekucji. W jakim terminie po nadaniu klauzuli wykonalności mam obowiązek zgłosić sprawę do komornika i jakie poniosę koszty w związku z postępowaniem egzekucyjnym?
Które czynności dokonywane przez spółdzielnie mieszkaniowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i według jakiej stawki? Które są zwolnione od VAT? Kiedy wkład budowlany nie jest wliczany do podstawy opodatkowania?
26 listopada 2003 r. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny poświęcony ulgom podatkowym. Poniżej przedstawiamy Czytelnikom odpowiedzi na najciekawsze pytania.
Ustawa o podatku od towarów i usług jest jednym z najczęściej nowelizowanych aktów prawnych. Jest przez to w wielu swoich uregulowaniach niespójna, trudna do interpretacji, a jej przepisy zawierają liczne odesłania. Wszystko to sprawia, że podatnicy mają trudności w stosowaniu regulacji dotyczących podatku od towarów i usług, co niejednokrotnie prowadzi do popełniania błędów, a w konsekwencji do sporów
Nasza spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z włas-nością położonych na nim budynków. Prawo użytkowania nabyliśmy z myślą o planowanym wzniesieniu budynków mieszkalnych z przeznaczeniem lokali mieszkalnych na sprzedaż. W związku z tym interesuje nas kwestia, czy można bezpiecznie, z punktu widzenia podatku VAT, ująć w umowie z nabywcami mieszkań „powiększoną” część ułamkową prawa