comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-15
Opodatkowanie deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych
Które czynności dokonywane przez spółdzielnie mieszkaniowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i według jakiej stawki? Które są zwolnione od VAT? Kiedy wkład budowlany nie jest wliczany do podstawy opodatkowania?
Adam Czekalski
Wejście Polski do Unii Europejskiej i związane z nim wejście w życie nowych przepisów o VAT spowodowało zmiany także w zasadach rozliczania spółdzielni mieszkaniowych i deweloperów. Niniejsze opracowanie służyć ma objaśnieniu tych nowych zasad.
Stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.
Do końca kwietnia br. ustanowienie praw do lokali mieszkalnych nie podlegało opodatkowaniu VAT. Wynikało to z faktu pozostawania tych praw poza zakresem pojęcia sprzedaży towarów w rozumieniu przepisów ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Towarem w świetle ww. przepisów były rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem sprzedaży, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Natomiast deweloperzy z tytułu dostawy lokali i budynków podlegali opodatkowaniu VAT. Obowiązek podatkowy powstawał w przypadku sprzedaży lokali i budynków z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż trzydziestego dnia od dnia wydania. Dodatkowo należy wskazać, że podstawą opodatkowania była kwota należna z tytułu sprzedaży towaru (tzn. całość świadczenia należnego od nabywcy). Z podstawy opodatkowania wyodrębniano wartość gruntu z uwagi na fakt, że grunt nie był traktowany jak towar.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right