Jak opodatkować nagrody rzeczowe przyznane pracownikom z okazji jubileuszu ich pracy
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W 2015 r. podatnik nabył nieruchomość (grunt zabudowany) w drodze darowizny od rodziców. W okresie tym poniósł nakłady na wybudowanie drugiego budynku, który nie został jeszcze oddany do użytkowania (budynek warsztatowy). Nieruchomość ta nie była nigdy wprowadzona do ewidencji środków trwałych działalności. Nakłady na budowę remontu również nie
Pytanie dotyczy przekazania środka trwałego na cele prywatne. Samochód osobowy ujęty jest na środkach trwałych w działalności medycznej lekarza - prywatny gabinet lekarski. Samochód ten lekarz chce przekazać córce. Jakie będą skutki podatkowe? Czy przekazanie samochodu byłoby zwolnione od podatku od spadków i darowizn i VAT? W jaki sposób lekarz powinien przekazać córce samochód?
W związku z powodzią ustawodawca przewidział ułatwienia dla przedsiębiorców pomagającym powodzianom oraz firmom poszkodowanym. Ustawodawca pracuje również nad regulacjami, które wprowadzą specjalną ulgę na zakup kasy.
Małżeństwo (współwłasność) posiada własny dom. Mąż chce podarować go siostrze. Jak dokonać takiej darowizny, aby była ona w całości zwolniona z podatku od spadków i darowizn?
Zakupiona nieruchomość z przeznaczeniem na wynajem krótkoterminowy została zaliczona przez właściciela do środków trwałych (własność 1/3) w ramach prowadzonej przez niego jednoosobowej działalności gospodarczej. Nieruchomość została zakupiona na podstawie aktu notarialnego przez osobę fizyczną. Od zakupu nie odliczono podatku VAT. Chciałabym wycofać tę nieruchomość z działalności na cele osobiste i
Jestem emerytką. W 2023 r. dokonałam przelewu na konto partii politycznej - Platformy Obywatelskiej. Czy taką wpłatę mogę odliczyć w zeznaniu rocznym PIT-37 za 2023 r., jeżeli nie jestem członkiem partii?
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża okres obowiązywania szczególnych rozwiązań prawnych w zakresie pomocy dla obywateli Ukrainy do 30 czerwca 2024 r. Ustawa nowelizująca obowiązuje od 22 lutego 2024 r., ale część z wprowadzonych nią zmian ma zastosowanie od 1 stycznia 2024 r.
Utrwala się linia orzecznicza sądów administracyjnych, że przepisy o exit tax dotyczą tylko osób prowadzących działalność gospodarczą
Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia z podatku VAT. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystywałam samochód, który był współwłasnością moją i mojego męża (nie mamy rozdzielności majątkowej). Zdecydowałam się przekazać samochód mężowi i nie wykorzystuję już pojazdu w ramach działalności firmy. Czy w przypadku sprzedaży samochodu przez męża powstanie u mnie przychód
Podatnik czynny VAT, prowadzący KPiR w 2019 r. w drodze spadku, po małżonku otrzymał budynek usługowy (sala weselna). Budynek ten został wniesiony do ewidencji środków trwałych. Nie był on ulepszany, ani remontowany. Obecnie podatnik planuje przekazać ten budynek swoim dzieciom w formie darowizny. Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT lub PIT?
Czy zakupiony środek trwały przy skorzystaniu z pomocy de minimis po miesiącu od zakupu można przekazać w formie darowizny żonie lub bratu?
Jesteśmy spółką z o.o. produkującą głównie rolety wewnętrzne. W imieniu spółki chcielibyśmy kupić i przekazać w darowiźnie osobie fizycznej urządzenie medyczne o wartości brutto 4 595 zł. Czy istnieje możliwość, żeby taką darowiznę odliczyć od podstawy opodatkowania? Czy będzie musiała zapłacić podatek od spadków i darowizn?