Faktura korygująca nie wpływa na przedawnienie
Pięcioletni termin przedawnienia zobowiązania podatkowego należy wiązać ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, a nie z datą korekty faktury – orzekł WSA we Wrocławiu
Pięcioletni termin przedawnienia zobowiązania podatkowego należy wiązać ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, a nie z datą korekty faktury – orzekł WSA we Wrocławiu
Od 1 października 2002 r. podatnicy VAT dzielą się na dwie grupy: tzw. małych podatników i pozostałych, czyli „dużych”. Ci pierwsi zyskali wiele udogodnień w rozliczaniu podatku od towarów i usług. Przykładem może być kwartalny system rozliczeń oraz rozliczanie VAT metodą kasową.
Przy określaniu warunków powstania obowiązku podatkowego w VAT przy sprzedaży wydawnictw prasowych i dziełowych ustawodawca powiązał ten obowiązek z wystawieniem faktury lub otrzymaniem zapłaty (całości albo części). W zależności więc od tego, które ze zdarzeń nastąpi wcześniej, jego następstwem będzie powstanie obowiązku podatkowego.
W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.
Przy eksporcie towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza granicę Polski. Inaczej jest jednak w przypadku pobrania zaliczki w wysokości co najmniej połowy ceny.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług leasingu? Jak należy dokumentować dokonywanie wpłat?
Czy od nieodpłatnego świadczenia usług licencyjnych należy odprowadzić VAT? Czy istotne jest wówczas to, że udzielane licencje stanowią tylko poboczny element innych umów, a także że ich udzielanie ma na celu wyłącznie prawidłowe wykonanie postanowień tych umów?
Czy sprzedaż towarów w składzie celnym podlega opodatkowaniu VAT tylko wówczas, gdy powstałby dług celny lub objęto je inną procedurą celną: uszlachetniania czynnego, odprawy czasowej, przetwarzania pod kontrolą celną?