comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
VAT w sferze budżetowej
W celu dokonania prawidłowego rozliczenia podatku VAT podatnicy muszą dokonać ewidencji wszystkich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w rejestrze sprzedaży. W rejestrze sprzedaży muszą być zaewidencjonowane wszystkie wykonane w danym miesiącu czynności, zarówno te opodatkowane, jak i zwolnione od podatku VAT. Istnieje jednak szereg czynności, które nie stanowią sprzedaży. Są to m.in.:
• bezumowne, samowolne i nieodpłatne korzystanie z lokalu, np. w sytuacji sporu sądowego o ustalenie prawa własności,
• nieodpłatne przekazanie przez gminę majątku sfinansowanego z budżetu gminy na stan ewidencji utworzonego zakładu budżetowego,
• użytkowanie wieczyste nieruchomości,
• otrzymane subwencje i dotacje,
• przekazanie towarów do innego zakładu podatnika, z wyjątkiem gdy przekazanie to odbywa się między oddziałami samodzielnie sporządzającymi bilans,
• wykonanie i przekazanie na rzecz własnej inwestycji towarów i usług własnej produkcji,
• przekazanie zakupionych usług na potrzeby reprezentacji i reklamy.
Najwięcej wątpliwości budzi ewidencjonowanie czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Z jednej strony czynności te jako niestanowiące obrotu nie powinny być również ewidencjonowane w ewidencji sprzedaży, z drugiej jednak strony pojawia się praktyczny aspekt, jak należy przyporządkowywać podatek naliczony, który może być odliczony jedynie w takiej części, w jakiej związany jest ze sprzedażą opodatkowaną.
W świetle przepisów o podatku VAT brak jest obowiązku ewidencjonowania usług, które nie mają swojej ceny (usługi oświatowe, ochrony zdrowia), chyba że są odpłatne.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także