Zbycie wierzytelności własnej. NSA wyjaśnił, co jest przychodem, a co kosztem
Zbycie przez podatnika wierzytelności uprzednio nieopodatkowanych (niezaliczonych do przychodów należnych) nie daje podstaw do rozpoznania kosztu podatkowego – wyrok NSA z 3 marca 2023 r., sygn. akt II FSK 2939/20.
Jak prawidłowo, pod względem księgowym i podatkowym, ująć w księgach rachunkowych sprzedaż wierzytelności? Wierzytelność figurująca w ewidencji spółki wynosi 5600 zł. Nabywca oferuje ich kupno za 2800 zł. Od jakiej wartości należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i czy ta sprzedaż podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych?
Nasza spółka korzysta z pośrednictwa finansowego (faktoring) sprzedając bankowi prawa do nieściągniętych wierzytelności. W jaki sposób należy obliczać od takiej umowy koszty i przychody na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych?
W praktyce obrotu gospodarczego coraz częściej zdarza się, iż przedsiębiorca mający kłopoty ze ściągnięciem wierzytelności, dokonuje jej sprzedaży. Z kolei nabywca wierzytelności próbuje ją wyegzekwować bądź też odsprzedaje innemu podmiotowi. Czynności te powodują określone skutki podatkowe, wokół których narosło sporo wątpliwości.