Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-24

Podatkowe skutki sprzedaży wierzytelności - artykuł dyskusyjny

W praktyce obrotu gospodarczego coraz częściej zdarza się, iż przedsiębiorca mający kłopoty ze ściągnięciem wierzytelności, dokonuje jej sprzedaży. Z kolei nabywca wierzytelności próbuje ją wyegzekwować bądź też odsprzedaje innemu podmiotowi. Czynności te powodują określone skutki podatkowe, wokół których narosło sporo wątpliwości.

Przelew wierzytelności (cesja) jest umową między wierzycielem a osobą trzecią, której mocą następuje zmiana podmiotu uprawnionego do otrzymania od dłużnika świadczenia. Wierzyciel wyzbywa się więc swojej wierzytelności, a jego miejsce zajmuje nabywca. Mimo zmiany osoby uprawnionej uważa się, że zobowiązanie pozostaje to samo, co poprzednio1. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2001 r. (sygn. akt I CKN 379/00): „W wyniku przelewu w rozumieniu art. 509 k.c. przechodzi na nabywcę ogół uprawnień przysługujących dotychczasowemu wierzycielowi, który zostaje wyłączony ze stosunku zobowiązaniowego, jaki wiązał go z dłużnikiem. Innymi słowy, stosunek zobowiązaniowy nie ulega zmianie, natomiast zmienia się osoba uczestnicząca w nim po stronie wierzyciela”.
PRZYKŁAD
Firma DANTEX posiada nie zrealizowaną wierzytelność za wykonane roboty budowlane na rzecz firmy KOREK. Z powodu niemożności jej ściągnięcia firma DANTEX przeniosła wierzytelność na rzecz firmy GLADIATOR zajmującej się windykacją. W tym momencie firma DANTEX przestała być wierzycielem firmy KOREK, a stała się nim firma GLADIATOR.
SŁOWNICZEK
CESJA - przelew wierzytelności
CEDENT - zbywca wierzytelności
CESJONARIUSZ - nabywca wierzytelności
Tak więc cesja prowadzi do przeniesienia wierzytelności z majątku cedenta na majątek cesjonariusza. Dlatego z punktu widzenia cesjonariusza jest ona przysporzeniem, ponieważ uzyskuje on korzyść majątkową w postaci wierzytelności.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00