Rozproszona kontrola konstytucyjna po zwolnieniu dyplomaty
Będzie ich mniej, ale szczegóły powinny być określone w odrębnym regulaminie. I choć projektowane przepisy nie zostały jeszcze uchwalone, to pracodawcy już powinni pracować nad aktami wewnętrznymi
Na nasze polecenie pracownik będzie świadczył pracę zdalną przez trzy tygodnie. Będzie to robił w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się nasz zakład pracy. Czy w tej sytuacji można mu naliczyć podwyższone koszty pracownicze?
Samozatrudnienie, inaczej własna działalność gospodarcza czy działalność B2B (business to business) jest jedną z najpowszechniejszych form świadczenia usług na rzecz innej firmy obok tradycyjnej umowy o pracę, umowy zlecenia czy o dzieło. Niestety sama definicja samozatrudnienia nie została nigdzie w przepisach opisana i w dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest to zastąpienie zatrudnienia na podstawie
Z początkiem 2019 r. zmieniono przepisy dotyczące rozliczania w kosztach wynagrodzeń małżonków i małoletnich dzieci podatników oraz wspólników spółek niebędących osobami prawnymi. W raporcie wyjaśniamy na przykładach, kiedy wynagrodzenia członków rodziny mogą być kosztem, oraz przedstawiamy zasady opłacania składek ZUS z tego tytułu.
Prawo do wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje każdej ze stron stosunku pracy w dowolnym momencie. Przepisy precyzyjnie regulują kwestię zakończenie zatrudnienia. Jakie obowiązki i uprawnienia mają pracodawca i pracownik w tym zakresie?
Od stycznia 2019 roku w życie wejdą zmiany w Kodeksie Pracy oraz ustawie o emeryturach i rentach, które pozwolą na rezygnację z papierowych archiwów akt pracowniczych. Jakie zmiany czekają pracodawców i czy warto przejść na e-teczki?
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Zostałem skierowany przez zakład pracy na studia. W związku z tym pracodawca przyznał mi urlop szkoleniowy i płaci czesne za studia. W zamian musiałem podpisać umowę, w której zobowiązałem się do zwrotu tych świadczeń w przypadku rozwiązania umowy o pracę. Czy pracownik skierowany przez pracodawcę na studia jest zwolniony z obowiązku zwrotu kosztów otrzymanych świadczeń w razie rozwiązania umowy o
Pracodawca, który ma wątpliwości, czy w okresie przedłożonego zwolnienia lekarskiego pracownicy nie podejmują innej pracy sezonowej lub nie organizują sobie wypoczynku, może przeprowadzić kontrolę w zakresie prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego. Prawo do przeprowadzania przez pracodawcę kontroli w tym zakresie wynika z obowiązujących przepisów.
Ustawa z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 213, poz. 2081) wprowadziła zupełnie nowe regulacje prawne, a także uporządkowała już istniejące. Znowelizowane przepisy wchodzą w życie w dwóch terminach: 1 stycznia 2004 r. oraz z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.
Czy bony i paczki świąteczne mogą być finansowane z funduszu świadczeń socjalnych? Które wydatki na cele zdrowotne pracownika można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
Jakie koszty funkcjonowania kasy zapomogowo-pożyczkowej ponosi pracodawca? Czy stanowią one koszty uzyskania przychodów?
Kiedy dopuszczalna jest praca kierowców w godzinach nadliczbowych? Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach?