Wartość własnej pracy małżonka podatnika i jego małoletnich dzieci – rozliczenie podatkowe i składkowe
Z początkiem 2019 r. zmieniono przepisy dotyczące rozliczania w kosztach wynagrodzeń małżonków i małoletnich dzieci podatników oraz wspólników spółek niebędących osobami prawnymi. W raporcie wyjaśniamy na przykładach, kiedy wynagrodzenia członków rodziny mogą być kosztem, oraz przedstawiamy zasady opłacania składek ZUS z tego tytułu.
1. Wynagrodzenia małżonków i małoletnich dzieci podatnika w kosztach - zasady obowiązujące do końca 2018 r.
Z art. 23 ust. 1 pkt 10 updof w brzmieniu obowiązującym do końca ubiegłego roku wynikało, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:
§ wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki.
Przywołany przepis wyłączał możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń wypłacanych małżonkom i małoletnim dzieciom podatników oraz wspólników. Wynikało to z tego, że za „wartość własnej pracy”, o której mowa w tym przepisie, należało rozumieć wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca była świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowy-zlecenia, umowy o dzieło), czy też bez podstawy prawnej (bezumownie). Takie stanowisko potwierdzały również organy podatkowe. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 kwietnia 2014 r. (sygn. ITPB1/415-2b/14/MR):
MF (…) pojęcie „praca własna” oznacza wartość wszelkiego rodzaju nakładów pracy świadczonej przez podmioty wymienione w omawianym przepisie. Nie ma przy tym znaczenia, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej mającej charakter umowy zlecenia czy umowy o dzieło (z wyłączeniem sytuacji, gdy umowę zawarto z osobą prowadzącą działalność gospodarczą w ramach jej działalności), czy bezumownie.