Kontrakt futures
Jakie korzyści daje inwestorom kontrakt terminowy? Na czym polega?
Jakie korzyści daje inwestorom kontrakt terminowy? Na czym polega?
Sprzedaję akcje spółki, które nie są całkowicie opłacone. Zastanawiam się, czy kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży będzie kwota rzeczywiście zapłacona za akcje (wpłacona na konto spółki), czy też kwota, którą powinienem zapłacić spółce, tj. kwota nominalna akcji.
Zamierzam kupić spółkę akcyjną oraz równolegle nabyć - od osób wobec których spółka jest dłużnikiem - wierzytelności wobec spółki (cesja wierzytelności). Sekwencja czynności byłaby taka: kupuję wierzytelności, a następnie kupuję 100% akcji spółki od akcjonariuszy. Następnie, po uregulowaniu sytuacji prawnej spółki, zamierzam sprzedać jej akcje. Moje pytanie dotyczy tego, czy przychód ze sprzedaży akcji
Dowody składowe stanowią kategorię papierów wartościowych, która z dniem 4 stycznia 2001 r. została wprowadzona do obrotu gospodarczego na mocy ustawy z 16 listopada 2000 r. o domach składowych oraz o zmianie kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw (Dz.U. Nr 114, poz. 1191). W dalszej części artykułu przedstawiamy dosyć zawiłą i nieporuszaną dotychczas ani przez Ministerstwo
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza nabyć pakiet akcji spółki akcyjnej. W tym celu zaciągnęła kredyt w banku. Czy w takiej sytuacji odsetki od kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, czy też koszt odsetek staje się kosztem uzyskania przychodów dopiero w momencie zbycia akcji?
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych miała zwiększyć motywację pracowników do zarządzania prywatyzowanym przedsiębiorstwem przez możliwość nabycia bezpłatnych akcji spółki, a w rzeczywistości przyczyniła się do uzyskania potrzebnej „niektórym” powszechnej akceptacji procesów prywatyzacyjnych.
W niniejszym artykule kontynuujemy temat podjęty w poprzednim numerze „Doradcy Podatnika” w odniesieniu do zdarzenia w postaci objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za aport stanowiący przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, lub jego zorganizowaną część.
Uzyskiwane z operacji kapitałowych korzyści majątkowe opodatkowane są według różnych zasad. Opodatkowaniu podlegają, w zależności od źródła, dochody bądź przychody. W niniejszym opracowaniu opisane zostały zasady opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.
Wśród funkcjonujących na rynku papierów wartościowych można wyróżnić pewną ich grupę, którą można określić zbiorczą nazwą krótkoterminowych papierów dłużnych. Są to dokumenty, w których emitent potwierdza przyjęcie lokaty gotówkowej, tj. zaciągnięcie pożyczki, i zobowiązuje się do jej zwrotu w ustalonym terminie, krótszym niż jeden rok, oraz do zapłacenia odpowiednich odsetek1.