Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-31

Opodatkowanie osób prawnych

Dochody z kapitałów pieniężnych

Uzyskiwane z operacji kapitałowych korzyści majątkowe opodatkowane są według różnych zasad. Opodatkowaniu podlegają, w zależności od źródła, dochody bądź przychody. W niniejszym opracowaniu opisane zostały zasady opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Grzegorz Mazur
Wraz z rozwojem wolnego rynku i gospodarki rynkowej coraz większego znaczenia nabierają różnego rodzaju operacje kapitałem pieniężnym. Wzrasta znaczenie giełdy papierów wartościowych, coraz większa liczba podmiotów decyduje się na lokowanie wolnych środków pieniężnych w papiery wartościowe, jak również w udziały w spółkach kapitałowych (spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością). Przy relatywnie wysokich stopach procentowych popularnością cieszą się również lokaty bankowe.
Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) nie definiuje dochodów kapitałowych. Ustawową definicję tego rodzaju przychodów zawiera jednak druga z ustaw regulujących opodatkowanie podatkiem dochodowym, a mianowicie ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.). W art. 17 tej ustawy znajduje się lista przychodów, które zostały zaliczone do przychodów z kapitałów pieniężnych.
Za takie przychody uważa się:
1) odsetki od pożyczek,
2) odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, z wyjątkiem utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą,
3) odsetki (dyskonto) od obligacji i innych papierów wartościowych,
4) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania jest tytuł prawny w postaci udziałów (akcji) stanowiących kapitał osób prawnych, w tym również dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych, oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach, przychody z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki (spółdzielni), a także wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00