Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-06

Sprzedaż pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych

Sprzedaż pochodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych

Na nowoczesnym rynku finansowym funkcjonuje wiele instrumentów, których wartość jest określana jako pochodna od wartości innych papierów wartościowych, walut lub indeksów giełdowych. W niniejszym tekście zajmiemy się podatkowymi aspektami obrotu tego rodzaju instrumentami.

Do celów podatkowych pojęcie pochodnych instrumentów finansowych zostało zdefiniowane w art. 17 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przez pojęcie pochodnych instrumentów finansowych rozumie się prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów; szczególnie chodzi o opcje i kontrakty terminowe.

W przypadku osób fizycznych opodatkowanie dochodów ze sprzedaży instrumentów pochodnych jest uzależnione od tego, jaki status ma osoba osiągająca dochód, a także od tego, jaki jest status sprzedawanego instrumentu pochodnego. Osoby, dla których sprzedaż papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej, opłacają podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Pozostałe osoby mogą skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu, nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. Nr 118, poz. 754 ze zm.) – przy czym zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów wartościowych jest przedmiotem działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00