Potwierdzenie choroby będącej następstwem wypadku przy pracy bywa dla ubezpieczonych problematyczne
Jeżeli pracodawca jest płatnikiem zasiłków, to w przypadku wypadku w pracy pracownika, gdzie należy złożyć dokumenty? Czy protokół powypadkowy trzeba złożyć do ZUS?
Pracodawca zatrudniający pracowników młodocianych powinien zapewnić im szkolenia bhp oraz skierować na profilaktyczne badania lekarskie. Ma także obowiązek poinformować młodocianych o występującym ryzyku zawodowym na stanowiskach pracy, które zajmują. Taki obowiązek informacyjny obejmuje nie tylko młodocianego, ale także jego opiekuna prawnego. Pracodawca musi również pamiętać o przygotowaniu wykazu
Na podstawie projektów opublikowanych od 4 do 17 października 2011 r.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 17 października 2011 r.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Gdybym np. w trakcie wykonywania pracy miał wypadek, to kto powinien prowadzić postępowania powypadkowe?
Prowadzimy firmę produkcyjną zatrudniającą 8 pracowników. Dowiedzieliśmy się, że ZUS prowadzi program dofinansowania przedsiębiorców w ramach prewencji wypadkowej. Czy możemy ubiegać się o dofinansowanie z ZUS w ramach tego programu? Jak je uzyskać? - pyta Czytelnik z Ostrołęki
Pracownik wyjechał o godz. 8.00 w delegację (pracuje w godzinach od 8.00 do 16.00). Na miejsce dojechał po godzinie. Przez 3 godziny załatwiał sprawy służbowe, po czym wracał do zakładu pracy. W drodze powrotnej otrzymał telefon od kontrahenta firmy, który chciał się z nim pilnie spotkać. Pojechał więc do tego klienta, jednak nie powiadomił o tym przełożonego. Podczas jazdy samochodem miał wypadek.
Płatnicy składek, którzy ubiegają się o dofinansowanie przez ZUS działań w celu poprawy bezpieczeństwa warunków pracy w swoich zakładach, od 1 stycznia 2018 r. będą musieli stanąć do konkursu projektów. Dofinansowania z zakresu prewencji wypadkowej nie uzyskają m.in. płatnicy, którzy zalegają z płatnościami składek i podatków.
Pracownik powinien zgłosić pracodawcy każdy wypadek, któremu uległ podczas pełnienia dyżuru pracowniczego. Pracodawca ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i powołać zespół powypadkowy.
Pracownik może odnieść szkodę niemajątkową, np. w wyniku wypadku przy pracy, choroby zawodowej czy mobbingu. Istotne jest, że aby zachowanie pracodawcy w tym zakresie mogło być rozważane jako źródło odpowiedzialności i zadośćuczynienia dla pracownika, za każdym razem musi pozostawać bezprawne. Powinno być zatem sprzeczne z przepisami prawa lub zasadami współżycia społecznego.
Nasz pracownik został pobity przez mężczyznę będącego jego byłym zleceniodawcą. Mężczyzna twierdził, że nasz pracownik jest mu winny pieniądze. Pracownik jest zatrudniony na budowie, której teren jest zabezpieczony. W wyniku pobicia pracownik znalazł się w szpitalu na obserwacji, jednak pobyt ten przedłużył się do 10 dni. Jakie świadczenie i w jakiej wysokości powinniśmy wypłacić pracownikowi?