Data publikacji: 03.07.2018
PAKIET DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Prawo pracy po zmianach
Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673; ustawa wypadkowa), która wejdzie w życie 1 stycznia 2003 r., określa:
• definicję wypadku przy pracy,
• podmioty zobowiązane do sporządzenia dokumentacji wypadkowej,
• katalog świadczeń przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
• zasady przyznawania tych świadczeń i ich wypłaty,
• zasady różnicowania stopy procentowej składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.
Ustawa wypadkowa nie reguluje uprawnień do świadczenia z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy. Zostały one włączone do ubezpieczenia rentowego i chorobowego. System ubezpieczeń społecznych nie będzie zapewniał już jednorazowych odszkodowań z tytułu takich wypadków. Osoba, której niezdolność do pracy zostanie spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy zaistniałym po 31 grudnia 2002 r., uzyska prawo do renty na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS, bez względu na długość okresu uprawniającego do renty.
Ustawa wypadkowa przewiduje jednocześnie, iż wnioski o świadczenia z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy powstałych do końca 2002 r. zostaną rozpatrzone na podstawie dotychczasowych przepisów. W razie ustalenia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku takiego wypadku lub śmierci w związku z takim wypadkiem, wysokość należnego odszkodowania zostanie ustalona na podstawie stawek jednorazowego odszkodowania obowiązujących w grudniu 2002 r.
Zakres świadczeń
Ustawa wypadkowa uprawnia do następujących świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych:
• zasiłku chorobowego - dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
• świadczenia rehabilitacyjnego - dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy,