Jak ustalić dochód ze zbycia gruntu wraz z budynkiem użytkowym
Podjęcie przez podatnika świadomych działań zmierzających do sprzedaży działek w sposób częstotliwy, które wcześniej służyły działalności rolniczej, przesądza o opodatkowaniu VAT - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 października 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 517/11).
Spółdzielnia jest podatnikiem VAT. Posiada grunty rolne. Obecnie planuje sprzedać działkę rolną o powierzchni 1,65 ha, w tym 0,3 ha stanowi działka budowlana (plan zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe) za łączną kwotę 175 tys. zł. Działka nie jest podzielona na rolną i budowlaną. Według jakiej stawki należy opodatkować tę sprzedaż?
Czy sprzedaż działek usługowo-budowlanych, wydzielonych z gruntów wykorzystywanych wcześniej w działalności rolniczej przez rolnika ryczałtowego, podlega VAT?
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Towarami są zaś m.in. grunty. W konsekwencji dostawa działek może w niektórych przypadkach podlegać opodatkowaniu VAT. W artykule prezentujemy zasady rozliczania VAT od sprzedaży i dzierżawy działek.
Jaką stawkę zastosować przy sprzedaży gruntów rolnych zabudowanych rowem odwadniającym, drogą dojazdową oraz studnią, jeśli VAT był odliczany od nakładów na budowę tych budowli?
Czy prawidłowo organ podatkowy opodatkował sprzedaż całej działki stawką 22% VAT w sytuacji, gdy podatnik VAT sprzedał działkę, na której znajdował się teren budowlany z budynkiem jednorodzinnym, z ulicą lokalną, z łąką oraz ze żwirownią?
Czy całość sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w działce, na której oprócz budynku mieszkalnego znajduje się parking i droga dojazdowa, należy opodatkować stawką 7%, czy opodatkować oddzielnie lokal z przypadającym mu udziałem w gruncie i oddzielnie udział w działce, na której znajduje się infrastruktura? Co w przypadku garaży znajdujących się w budynku?
Działki rolne przekwalifikowane na działki budowlane z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe stanowią majątek prywatny strony, która sprzedając je, korzysta z przysługującego jej prawa do swobodnego rozporządzania własnym majątkiem. Nie można uznać zbycia takiego gruntu za częstotliwą dostawę nieruchomości, a tym samym nie mieści się ono w definicji działalności gospodarczej zawartej w przepisie