VAT zapłacony na granicy od towarów otrzymanych w ramach gwarancji
Jak sprawdzić, czy kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem VAT? Jakie dokumenty musi udostępnić nabywcy sprzedawca-podatnik VAT?
Jesteśmy producentem odzieży, którą szyjemy z importowanych materiałów. Przez cały czas importowaliśmy tkaniny z Niemiec od stałego kontrahenta, jednak ze względu na pogarszającą się jakość materiałów zaprzestaliśmy tej współpracy. Po pewnym czasie dostawca przysłał nam próbki swoich tkanin, które zostały odprawione w UC na podstawie faktury pro forma z zaznaczeniem, że została ona wystawiona na potrzeby
Rozpoczynam działalność gospodarczą. Przewiduję, że pierwszy przychód otrzymam dopiero za dwa miesiące. Ale wydatki ponosić będę już od momentu zarejestrowania działalności. Czy będę mógł dokonać odliczenia VAT za ten okres, skoro nie uzyskam jeszcze żadnego przychodu?
Od 1 października 2002 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nowelizacją ustawy wprowadzono szereg zupełnie nowych rozwiązań, lecz zakres ich nie będzie dotyczył wszystkich podatników VAT. Większość nowych przepisów ma bowiem charakter fakultatywny i to od woli samego podatnika będzie zależało, czy te rozwiązania
Wiele firm redukując koszty rezygnuje z własnego działu księgowego i zleca wszelkie rozliczenia biurom rachunkowym. Nie wszyscy podatnicy zdają sobie jednak sprawę, że umowa z biurem rachunkowym nie przenosi na biuro odpowiedzialności za wykonywanie obowiązków podatkowych.
Podatnicy powinni zwracać szczególną uwagę na rodzaj wykonywanych czynności, gdyż ich kwalifikacja wpływa nie tylko na prawidłowe wywiązanie się z nałożonych ustawą obowiązków, lecz także na prawidłowość dokonanego rozliczenia w podatku od towarów i usług.
Czy tylko faktura może stanowić podstawę do odliczenia podatku naliczonego? Kiedy można odliczyć podatek naliczony z faktur szczególnych (m.in. faktur za media i faktur VAT-MP)? Jak rozliczyć faktury VAT-MP Korekta?
Czy wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o. powoduje obowiązek dokonania przez podatnika korekty deklaracji VAT?
Kiedy można odliczyć VAT naliczony z faktur za media? Czy istnieje możliwość złożenia deklaracji korygującej w sytuacji, gdy podatnik nie odliczył takiej faktury w odpowiednim terminie?
W jakich przypadkach podatnik VAT nie może obniżyć kwoty podatku należnego lub domagać się zwrotu podatku? Czy osoba prawna ma możliwość otrzymania na swój rachunek kwoty zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji złożonej przez jej oddział przed jego likwidacją? Czy zawsze, gdy sprzedawca nie ma kopii faktury, nabywca traci prawo do odliczenia wykazanej w niej kwoty
Czy na bieżąco odliczany VAT od zaniechanych inwestycji należy skorygować jednorazowo, czy też należy to robić poprzez korektę wszystkich deklaracji VAT-7, w których uprzednio odliczano podatek naliczony od nabywanych sukcesywnie towarów i usług?
Które wydatki są kosztem pracodawcy? Do jakiej wysokości są zwolnione od podatku diety i inne przychody pracownika? Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych operacje związane z podróżami służbowymi?